Lavrov: “Şartlarımız karşılandığı an Karadeniz Tahıl Anlaşması’na döneceğiz”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-Türkiye ilişkilerine atıfla, iki ülkenin "ikili gündem" dışında "bölgesel ve uluslararası konularda çok zengin bir diyaloğa ve pratik iş birliğine sahip olduğunu" söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türk mevkidaşı Hakan Fidan Moskova’da bir araya gelerek iki ülke liderlerinin önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği toplantıda görüşülecek konuları ele aldı.

Moskova’nın tek taraflı olarak çekildiği tahıl anlaşması meselesi toplantının önemli gündem maddelerinden biriydi.
İki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Lavrov, iki ülkenin “ikili gündem” dışında “bölgesel ve uluslararası konularda çok zengin bir diyaloğa ve pratik işbirliğine sahip olduğunu” söyleyerek konuşmasına başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın gelecekte gayrı resmi bir görüşme gerçekleştirileceğini söyleyen Lavrov, Fidan’la görüşmesine atıfla, “İkili ilişkilerin hızla geliştiğini ve düzenli olarak iletişim kuran Başkan Putin ile Başkan Erdoğan arasında özellikle en üst düzeyde yoğun ve güvene dayalı bir siyasi diyalogun sürdüğünü belirttik. Birçok telefon görüşmesi ve yüz yüze toplantı gerçekleştirildi; yakın gelecekte ortaklığımızın tüm yönlerinin ele alınacağı gayrı resmi bir zirve daha düzenlenmesi bekleniyor” dedi.

Lavrov, “Karadeniz tahıl girişiminin sona ermesinin (18 Temmuz) ardından Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunda ortaya çıkan durumu konuştuk. Türk ortaklarımıza, her şeyden önce bu girişimin uygulanabilirliğini yeniden tesis etmek için Batı’da yapılması gerekenlere ilişkin duruşumuzu ilettik. Bunun yanı sıra, Rusya Devlet Başkanı’nın bir milyon ton kadar Rus tahılının, Türkiye’de işlenmek ve dünyanın muhtaç ülkelerine sevk edilmek üzere Türkiye’ye indirimli fiyattan tedarikini organize etme girişimini ele aldık. Bu konu, bu girişimin mali boyutunda yer almaya hazır olan Katarlı dostlarımızın da katılımıyla ele alındı.” diye konuştu.

Moskova’ya verilen sözlerin tutulması gerektiğinin altını çizen Lavrov, konuşmasının devamında, “Önlemler alınır alınmaz (Karadeniz anlaşmasının Rusya kısmıyla ilgili önlemler değil, çabalarını takdir ettiğimiz BM Genel Sekreteri’nin sözlerine rağmen yerine getirilmeyen tüm sorunları çözecek önlemler somut kararlara dönüşür dönüşmez) tahıl anlaşmasının Ukrayna kısmını aynı gün yeniden başlatmaya hazır olacağız.” sözleriyle Batı’ya mesaj gönderdi.

Ayrıca Lavrov, “BM ile yapılan paket anlaşmadaki şartlarımız karşılandığı zaman, tahıl anlaşmasına geri döneceğiz.” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi