Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 17,5’ten yüzde 25’e yükseltti

Piyasa beklentileri faizin yüzde 20'ye çıkarılacağı yönündeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gösterge faizi yüzde 17,5’ten yüzde 25’e yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gösterge faizi 750 baz puanlık artışla yüzde 17,5’ten yüzde 25’e yükseltti.

Beklentilerin üzerinde gelen faiz artırımı sonrası dolar ve euro yüzde 2’nin üzerinde geriledi.

Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiği belirtildi.

ENFLASYONUN YÜKSELİŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR
Yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret ettiğini vurgulayan kurul bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar, hizmet enflasyonundaki katılık ve vergi düzenlemelerinin belirleyici olduğunu belirtti. Kurul ayrıca bu unsurlara ek olarak, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerinde ve fiyatlama davranışlarında öngörülenin üzerindeki bozulma, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret ettiğini belirtti.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağını ifade eden kurul politika faizinin, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceğini vurguladı.

PARASAL SIKILAŞMA DEVAM EDECEK
Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceğini belirten kurul böylece faiz artışlarının devam edebileceği sinyalini vermiş oldu.

Mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirildiğini vurgulayan kurul bununla birlikte faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edeceğini belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi