Tatar, Türkiye basınına konuştu: “Yola karşı çıkılmasının asıl nedeni göçe zorlamak”

Pile'de yaşanan olayları değerlendiren Tatar, "Bu yola karşı çıkılmasının asıl nedeni burada yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarının devam etmesi, göçe zorlanmaları" dedi.

Bugün Kıbrıs

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar, Pile yolu nedeniyle BM askeri ile yaşanan olayları Aydınlık’a değerlendirdi. Yeşil Hat bölgesinde yer alan Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin ciddi sıkıntılar yaşadığını kaydeden Tatar, “BM yetkilileri ciddi haksızlık yapıyor. Rumlar buradan rahatlıkla geçiyorlar. BM yetkilileri buna hiç itiraz etmiyor. Ama Türkler geçmek isteyince sorun çıkarıyorlar. Bu haksızlık” dedi.

Yapılan yolun tamamen insani amaçlı olduğunu savunan Tatar, bu bölgede kimsenin olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Burada yaşayan Türklerin hastaları oluyor, sıkıntıları oluyor. Burada yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyoruz. 11 km’lik bir yol yapıyoruz. Aslında bu yola karşı çıkılmasının asıl nedeni burada yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarının devam etmesi, göçe zorlanmaları. Topraklarını terk etmeleri. Buna izin vermeyiz. Biz burada yaşayan vatandaşlarımızın topraklarını terk etmelerini kesinlikle istemiyoruz. Onların sorunlarını çözmek için her şeyi yapacağız.
Rahatça KKTC’nin diğer bölgelerine ulaşmalarını sağlayacağız.”

Tatar yaşanan olaylarda bazı itiş kakışların yaşandığını ancak BM askerlerinin gönderildiğini ifade ederek ara bölgede çok küçük bir alanda sorun olduğunu, o konuyu da müzakere edeceklerini belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi