Cumhurbaşkanlığından ‘davet’ açıklaması: Tatar, bu şartlarda Rum liderle görüşmek için hiçbir neden görmemektedir

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Kıbrıslı Rum Liderin BM ziyareti öncesinde teklif ettiği buluşmayı "art niyetli" olarak nitelendirildi. Cumhurbaşkanlığı, Rum tarafının hegemonyacı zihniyetinin katılaştığı bir dönemde böyle bir davetin samimiyetten uzak olduğunu belirtti.

Bugün Kıbrıs

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Ersin Tatar, Kıbrıslı Rum Liderin BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca’nın 28-29 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleştireceği ziyaret öncesi, iki lideri bir araya getirme teklifini “art niyetli” olarak nitelendirdi.

Kıbrıs Rum tarafının “hegemonyacı zihniyetinin daha da pekiştiği bu dönemde”, böyle bir teklifin gerçekçi ve samimi olmadığına inanıldığı belirtilen açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının önceki deneyimlere dayanarak, bu tür davetlerin uluslararası arenada Rum tarafını olumlu gösterme amacı taşıdığını ifade edildi. Açıklamada ayrıca, “Sayın Tatar’ı davet ediyorum ama gelmiyor” şeklinde bir algı yaratılmak istendiğine de ifade edildi.

Elli yıllık müzakere sürecinde, eşitliğe dayalı bir çözüme ulaşılamadığı belirtilen açıklamada, bu durumun Rum tarafındaki hegemonyacı zihniyetten kaynaklandığı ileri sürüldü.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi