Taliban’dan çocukları hedef alan bir yasak daha: 10 yaşından büyük kızlar okula gönderilmeyecek

Taliban yetkililerinin, üçüncü sınıfın üzerindeki kız öğrencilerin evlerine gönderilmesi için müdürlere talimat verdiği aktarıldı.

Afganistan’da Ağustos 2021’de ülke yönetimini 20 yıl sonra yeniden ele geçiren Taliban’ın, bazı vilayetlerde, 10 yaşından büyük kız çocukların ilkokul derslerine katılmasının yasakladığı belirtildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, BBC’nin Farsça servisi haberi duyurdu. Buna göre, Taliban yönetimindeki Eğitim Bakanlığı, kısıtlamayı okul müdürlerine bildirerek, Gazni vilayetindeki okulların ve kısa dönem kursların müdürlerine “10 yaşından büyük hiçbir kız çocuğun ilkokullarda okumasına izin verilmediği” belirtildi.

Taliban’ın 2021’de Afganistan’da yönetimi yeniden ele geçirmesinden bu yana kadınlara yönelik baskı artıyor. Kadınlardan sadece gözlerini gösterecek şekilde giyinmeleri ve 72 kilometreden uzak yerlere seyahat etmeleri halinde bir erkek akrabanın onlara eşlik etmesi isteniyor. Taliban kasım ayında kadınların parklara, spor salonlarına ve yüzme havuzlarına girmelerini de yasaklamıştı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi