Özersay: “İlk evim kredisi pratikte gençlere fayda sağlamıyor”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, kapsamının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yabancıların artan konut talebi nedeniyle gençlerin ev sahibi olmasının neredeyse imkansız hale geldiğini belirten Özersay, geniş kitlelerin kredi imkanından yararlanamadığına işaret etti.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay daha önce açıklanan “ilk evim kredisi”nin kullanımında ciddi sıkıntılar yaşandığını ve çok sayıda gencin kapsam dışı bırakıldığını vurgulayarak “evini başlayıp bitiremeyen gençler, kırsal kesim arsası olup ev yapmak isteyen gençler bu krediden yararlanamayacak, kapsamını değiştirin dedik halen daha ne ses var ne de seda. Depreme dayanıklı olmayan konutunu tamir etmek, yeniden yapmak isteyen gençler de açıklanan destek paketinde olmasına rağmen aslında pratikte bundan yararlanamayacaklar çünkü depreme dair rapor en iyi ihtimalle bir ayda alınabiliyor. O süre zarfında zaten toplamda 250 kişinin yararlanacağı bu kaynak çoktan biter, evi o kategoriye giren gençler de o rapor için boşuna zaman, emek ve para harcamış olurlar. Lütfen gençlere müjde diye açıkladığınız bu kredi paketindeki eksiklikleri giderin ki insanların yüzü bir nebze gülsün” dedi.

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay bir süre önce açıklanan “ilk evim kredisi”nde depreme dayanıklılığı açısından sorun olan konutların tamiri, güçlendirilmesi veya yeniden yapılması için de kullanılabileceği belirtilmiş olmasına rağmen istenen rapor ve bunun alınma süresi dikkate alındığında aslında bu gençlerin bu krediden yararlanmasının pratikte mümkün olamayacağına dikkat çekti.

YABANCILARA KONUT SATIŞI VE ARTAN TALEP NEDENİYLE GENÇLERİN EV ALMASI ARTIK NEREDEYSE İMKANSIZ
Özellikle pandemi ertesinde dünya genelinde tercihlerin değişmesi ve para hareketleri nedeniyle İnşaat sektöründe çok ciddi değişiklikler yaşanmakta olduğuna dikkat çeken Kudret Özersay “yurt dışından yabancıların konut satın alma ya da yeni konut yaptırma şeklinde artan talepleri nedeniyle bu ülkede artık orta sınıf bir ailenin çocuğu olan gençlerin ev satın alması, ev sahibi olması imkansız hale geldi. Tam da böyle bir ortamda bir yandan sosyal konut projeleri yürürlüğe konulması diğer yandansa gençlerin ev satın almaları ya da kendi evlerini yapabilmeleri için kredi desteği verilmesi kaçınılmazken şimdi çok geniş bir kesimi dışarıda tutan dar kapsamlı bir yaklaşım sergileniyor. Bu gayrimeşru hükümete defalarca çağrı yaptık, bunun kapsamını değiştirin diye. Halen daha ses yok. Şimdi bu saatten sonra kapsamı değiştirseler bile bu kez halihazırda başvuranlar mevcut 300 milyon TL’lik krediyi muhtemelen almış kullanmış olacaklar ve sonradan kapsam içerisine girecek olanlar yine bu kredi imkanından yararlanamayacaklar. Zaman geçiyor ve bu geçen zaman maalesef gençlerin aleyhine çalışıyor” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi