DSÖ’den iklim değişikliği için ‘acil ortak eylem’ çağrısı

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, iklim değişikliğini ele almak için acil ortak eyleme ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, kayıtlara “en sıcak ay” olarak geçen temmuz ayının geride kalmasının ardından, iklim değişikliğini ele almak için acil ortak eyleme ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ghebreyesus, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “en sıcak” temmuzun geride kaldığını ve bu ayda kavurucu sıcaklara, aşırı doğa olaylarına, orman yangılarına ve bunların neden olduğu ciddi sağlık sorunlarına tanık olunduğunu kaydetti.

“Bu durum, iklim değişikliğini ele almak için ortak eyleme acil ihtiyacın olduğunu net bir şekilde hatırlatıyor” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, iklim eylemleriyle ilgili cesur adımların atılması gerektiğini belirtti.

Ghebreyesus, “Birlikte, sürdürülebilir çözümlere olan ilgiyi artırabilir ve gelecek nesiller için daha soğuk, daha dayanıklı bir dünya oluşturabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

AB’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi ve Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DMÖ) 27 Temmuz’da yaptığı ortak açıklamada, temmuz ayının ilk 3 haftasının bugüne kadarki “en sıcak 3 haftalık dönem” olduğu belirtilmişti.

Copernicus verilerinin, Temmuz 2023’ün çok yüksek ihtimalle kayıtlardaki “en sıcak temmuz” ve “en sıcak ay” olacağını gösterdiği kaydedilmişti.

AA

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi