UNESCO, Venedik’in ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını oylayacak

UNESCO uzmanları tarafından hazırlanan raporda, aşırı turist, yanlış yapılaşma ve küresel iklim sorunları yüzünden Venedik’in ciddi bir şekilde tehdit altında olduğu uyarısı yapıldı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 12-25 Eylül tarihleri arasında düzenleyeceği toplantıda, Venedik’in “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilip edilmemesini oylayacak.

UNESCO uzmanları tarafından hazırlanan ve Komitenin onayına sunulan raporda, aşırı turist, yanlış yapılaşma ve küresel iklim sorunları yüzünden Venedik’in ciddi bir şekilde tehdit altında olduğu belirtilerek, bu kentin “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne alınması önerildi.

UNESCO, daha önce de İtalya’yı uyararak, Venedik’in korunması için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti.

UNESCO’dan yapılan açıklamaya göre, Dünya Kültür Mirası Komitesi, Venedik’in “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilip edilmemesini oylamaya sunacak.

İtalya’nın Venedik kentinde yıllardır büyük gemilerin yanaşması en fazla eleştiri alan konuların başında geliyor.

UNESCO, büyük gemilerin Venedik lagününe girişini acilen ve tamamen engellenmediği takdirde kentin “kara listeye” alınabileceği konusunda yıllardır uyarılarda bulunuyor.

Venedik ve lagünü, 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Venedik yerel yöneticileri, merkezi hükümeti bu konuda hızla sonuç getirecek adımları atmamakla suçluyor.

AFP

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi