Tatar’dan görüşme sonrası ilk açıklama: “(Hristodulides) Kulağıma bir şeyler fısıldadı”

Liderlerin bugünkü görüşmesinin ardından Ersin Tatar, zemin arayışı için kulağına bir şeyler fısıldandığını ama niyetinin olmadığını belirtti.

Bugün Kıbrıs

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar görüşmenin ardından BRT’de Levent Kutay’ın konuğu oldu. Görüşmeyi değerlendiren Tatar, Kayıp Şahıslar Komitesinin çalışmalarını takdir ettiğini belirterek çok önemli ve zor bir görevi yerine getirdiklerini ifade etti. Tatar, şu anda bu kayıp insanların nerede olduğuna yönelik birilerinde bilgi varsa bu bilgilerin paylaşılması gerektiğini vurguladı. Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:

İMAJ YARATMANIN ANLAMI YOK
“Bu insani bir konudur. Beni başka yere çekip, ‘görüşmelere zemin hazırlanıyor’ imajı yaratmanın anlamı yok. Bizim siyasetimizde bir değişiklik yoktur. Bu süreç ancak egemenliğimizin kabulü ile başlayabilir. Bugün görüşmede kulağıma fısıldamalar oldu, görüntülerde gördünüz belki… ‘Görüşmek iyidir, buluşmak iyidir’ dendi. Peki nereye gidecek bu iş? Crans Montana’da kaldığı yerden devam istiyorlar. Bizim buna niyetimiz yoktur. Müzakereler başlayacaksa egemen eşitliğimizin ve uluslararası eşit statümüzün tescili ile başlayabilir. 60 yıldır görüşmeler yapıldı sonuç alınamadı karşı tarafın niyeti bellidir.”

AB’YE İZİN VERMEDİK
“Türkiye ile birlikte yürüttüğümüz milli siyaset Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından orada da burada onaylanmıştır. Annan Planı sonrası ‘evet’ diyen Kıbrıslı Türkleri cezalandırdılar. Rumlar AB’ye girmeselerdi bugün çok farklı şeylerden bahsedebilirdik. AB Kıbrıs sorununda taraftır. Bugün komitenin ziyaretine de gelmek istedi. Ağırlığımızı koyduk AB’nin yeri yoktur dedik.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi