Nijer’de askeri darbe: “Batı müttefiki Cumhurbaşkanı Bazoum gözaltında”

Nijer'de bir grup asker yönetime el koyduğunu duyurdu, Batılı güçlerin Sahel bölgesindeki tek müttefiki olarak değerlendirilen Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum'un gözaltında olduğu belirtildi.

Afrika ülkesi Nijer’de asker yönetime el koyduğunu duyurdu. Kendilerine “Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP)” ismini veren bir grup asker, bir karargahta çektikleri ve devlet televizyonu ORTN’de yayımlanan videoda darbe bildirisi okudu.

Yarbay Amadou Abdramane’nin okuduğu bildiride, giderek kötüleşen güvenlik durumu ve ülkenin içinden geçtiği sosyo-ekonomik kriz nedeniyle Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un devrildiği ve anayasanın askıya alındığı bildirildi.

Bildiride, 22.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı ve tüm sınırların kapatıldığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından alıkonulmuştu.

Darbeyi engellemek için sokağa çıkan yandaşları Bazoum’un serbest kalması için protesto gösterisi düzenlemişti.

AA’nın haberine göre darbenin arkasında yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı komutanı olarak görev yapan General Omar Tchiani’nin olduğu belirtiliyor.

Bazoum’un son günlerde, önceki Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou döneminde de aynı görevde bulunan Tchiani’yi görevden almak istediği iddia ediliyordu.

BENİN CUMHURBAŞKANI ARABULUCULUK İÇİN NİJER’E GIDECEK
AFP’nin haberine göre Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ve Afrika Birliği “darbe girişimi” olarak niteledikleri olayı kınadı. Bazoum’a yakın bir kaynaksa girişimin “kaybetmeye mahkum” olduğunu söyledi.

ABD de Bazoum’un serbest bırakılması çağrısında bulunduğu ve olaydan “derin endişe” duyduğunu açıkladı.

BM’den yapılan açıklamada Genel Sekreter Antonio Guterres’in Çarşamba öğleden sonra Bazoum ile konuşabildiği ve “destek ve dayanışmasını ifade ettiği” belirtildi.

ECOWAS’tan yapılan açıklamada Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon’un bugün Nijerya Cumhurbaşkanı Bola Tinubu ile bir araya geldikten sonra Nijer’e giderek taraflarla görüşeceği ve sorunun çözümü için arabuluculuk yapacağı belirtildi.

SAHEL BÖLGESİNDEKİ TEK BATI MÜTTEFİKİ YÖNETİMDİ
Fransa’dan bağımsızlığını 1960’ta alan Nijer’de bugüne kadar 4 darbe ve sayısız darbe girişimi yaşandı. Ülkede en son darbe 2010’da eski Cumhurbaşkanı Mamadou Tandja’ya karşı yapıldı.

Mohamed Bazoum, Şubat 2021’de seçilmiş, henüz yemin edemeden 31 Mart 2021’de darbe girişimi yaşamış, girişim kısa sürede bastırılmıştı.

Bir ziyaret için Türkiye’de bulunan Bazoum, Mart 2022’de de bir darbe girişimi atlatmış ve hemen ülkesine dönmüştü.

Nijer, Sahel bölgesinde Mali ve Burkina Faso’da askeri yönetimlerin başa gelmesinden sonra Batılı güçlerin bölgedeki tek müttefiki olarak değerlendiriliyordu.

Komşusu Mali ve Burkina Faso, Rusya ile yakınlaşırken Nijer, Rus güvenlik şirketi Wagner ile işbirliğine karşı çıkıyordu.

Sol Haber

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi