Doğuş Derya: “Manastıra mescit siyasi provokasyondur”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Doğuş Derya, Apostolos Andreas Manastırı'na "Mescit" inşa etme girişimine sert tepki göstererek, bu eylemi siyasi bir provokasyon ve toplumlar arasında husumet kışkırtma girişimi olarak nitelendirdi.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekili Doğuş Derya, Kıbrıs’ın kültürel miras değerlerinden olan Apostolos Andreas Manastırı’na “Mescit” inşa etme girişimine sert tepki gösterdi. Derya, bu girişimi siyasi bir provokasyon olarak nitelendirdi ve bu tür eylemlerin toplumlar arasında husumet kışkırttığını ifade etti.

Derya, “Bu rezillik her gün yeni bir din istismarı ile normalleştirilmeye çalışılıyor. Biri din kursu adı altında çocuk haklarını ihlal ederek, yüzsüz Ahmet Ünsal ile protokol imzalıyor. Yasaları ihlal etmekten çekinmiyor,” dedi ve Kıbrıs’ın seküler ve demokratik yapısının ve kültürel mirasının kimsenin oyuncağı olmadığını vurguladı.

Milletvekili Derya, “Kimse kusura bakmasın, bu ülkenin ne seküler ve demokratik yapısı ne de kültürel mirası sizin oyuncağınız değildir. Haddinizi bilin artık, haddinizi bilin! Toplum ekonomik kriz yüzünden can çekişiyor, siz nasıl yeni siyasi krizler yaratırım derdindesiniz!” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi