CTP’den peşkeş çekilmek istenen Kervansaray ve Mare Monte plajları için mücadele çağrısı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçesi, Kervansaray ve Mare Monte plajlarının Bakanlar Kurulu kararlarıyla özel şirketlere devredilmesine karşı mücadele çağrısında bulundu.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Girne İlçesi, UBP-DP-YDP hükümetinin Girne sahil şeridinde yer alan halk plajlarını elden çıkarma girişimlerini sert bir dille eleştirdi. Kısa bir süre önce, Mare Monte Plajı’nın da dahil olduğu 302 dönümlük arazinin yeniden kiralanmasıyla ilgili olarak alınan Bakanlar Kurulu kararının ardından, hükümetin şimdi de 1987 yılından bu yana Girne Belediyesi’nin kullanımında olan Kervansaray plajındaki bir parseli özel bir şirketin kullanımına verme planı olduğunu belirtti.

CTP Girne İlçesi’nin açıklamasında, “Her ne kadar ilgili Bakanlar Kurulu kararında özel bir şahsa devri öngörülen parselin referans numarası yanlış yazılmış olduğundan karar hukuken bir geçerlilik taşımasa da, bu girişim kamusal alanlara ‘hükümet’ eliyle yapılan yeni bir saldırıyı daha deşifre etmiş oldu” ifadeleri kullanıldı.

CTP Girne İlçesi, halk plajlarının özel şirketlere devrine karşı çıktığını ve bu konuda tüm hukuki ve eylemsel süreçlere aktif olarak katılacaklarını duyurdu.

Belediye Başkanı Şenkul’un bu konuyla mücadele için gösterdiği iradesini paylaştığını ve belediyenin kararlı tutumunu desteklediğini belirten CTP Girne İlçesi, önümüzdeki günlerde belediye öncülüğünde sürdürülecek eylemlilik dahil tüm süreçlere en aktif katılımcılardan olacaklarını da ifade etti.

CTP Girne İlçesi, parti farkı gözetmeksizin tüm Girne halkının Belediye Başkanı Şenkul’un dünkü mücadele çağrısına destek vereceğine inanadığını dile getirdiği açıklamasında, Lapta-Alsancak-Çamlıbel Belediyesi’nin Mare Monte kararına karşı başlatmış olduğu hukuki mücadele ve eylem sürecine de destek olduğunu belirtti. CTP Girne İlçesi, Mare Monte plajının halkın kullanımına kapatılacak her türlü girişime karşı olduğunu ve bu amaçla sürecin başından beridir, gerek L.A.Ç Belediye Meclis Üyeleri gerekse bölge örgütleri vasıtasıyla aktif bir mücadele içerisinde olduğunu belirtti.

Halkın kullanımına açık kamusal alanların sayısının artırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, tam tersine elde kalan ender alanların da elden çıkarılmaya çalışılmasını kabul edilmeyeceği ifade edildi

CTP Girne İlçesi, bundan sonra atılacak adımların doğru hedeflere yönelik olarak sürdürülmesinin takipçisi olacaklarını duyurarak Kervansaray ve Mare Monte Plajları’nın halka ait olduğunu ve bu hususun Anayasal güvence altında olduğunu vurguladı.

CTP Girne İlçesi, partili ve partisiz belediye ayrımı gözetmeksizin doğru yürütülecek her türlü mücadeleye destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Halkı, bu zihniyet karşısında mücadeleyi büyütmeye davet eden İlçe Yöneticileri, “Halkın kullanımına açık kamusal alanların sayısının artırılması gerekirken, tam tersine elde kalan ender alanların da elden çıkarılmaya çalışılmasını asla sineye çekmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi