CTP’den ‘camilerde kurs’ açıklaması: “Eğitimin yeri okullardır, eğitim verecek kişiler de öğretmenlerdir!”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yaptığı yazılı açıklamada, gazetemizin de gündeme getirdiği camilerde eğitim hakkındaki haberlerle ilgili olarak Eğitim Bakanlığı'nın açıklama yapması gerektiğini vurguladı.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), hükümetin camilerde din eğitimi verilmesi yönündeki girişimlerine karşı çıkarak, eğitimin yeri okullar ve eğitimi verecek olan kişilerin öğretmenler ve pedagojik formasyonu bulunan profesyoneller olduğunu belirtti.

CTP, bir insan hakkı olan din ve vicdan hürriyetine saygı göstermeye devam ederken, toplum mühendisliğine yönelik gerici ve yasadışı uygulamaların karşısında olduğunu ifade etti. Parti, ailelerin ve çocukların ekonomik koşullar nedeniyle bu kursları güvenli bir yerde zaman geçirme alternatifi olarak değerlendirdiğini ancak bu ihtiyaçların istismar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

CTP’nin açıklamasında, “Çocuklarının güvenli bir şekilde sosyalleşmesi gerektiğinde, devletin ve kurumların bu ihtiyacı sosyal devlet ilkeleri ışığında ve halkımızın benimsediği demokratik ve çağdaş değerler doğrultusunda karşılamakla yükümlü olduğu” belirtildi.

Parti, Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili sessizliğini bozmasını ve CTP’li belediye başkanlarının yürüttüğü yaz kurslarına destek vermesini talep etti. Ayrıca, ihtiyaca yönelik çözümler sunmanın çeşitli sportif, sanatsal, bilimsel ve kültürel faaliyetlerden geçtiğini vurgulayarak, “din eğitimi ile sınırlı tutulmasının kabul edilemez olduğunu” ifade etti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi