Üstel, Türkiye ile imzalanan Enerji Protokolü hakkında açıklamalarda bulundu

Başbakanlıktaki Ünal Üstel, elektrik enerjisinin Türkiye'den KKTC'ye deniz altından kablo ile iletilmesi ve enterkonnekte sisteme geçilmesi ve güneşten elde edilecek enerjinin de Türkiye'ye gönderilmesi için uluslararası bir anlaşma imzalandığını ifade etti.

Bugün Kıbrıs

Başbakanlıktaki Ünal Üstel, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Uluslararası Enerji Protokolü ve Kıb-Tek ile AKSA arasındaki sözleşme hakkında açıklamalarda bulundu. Üstel, bu projenin KKTC’yi Türkiye Yüzyılı’nın gerçek bir parçası yapacağını belirtti.

Üstel, “30 yıllık bir hayali gerçeğe dönüştürüyoruz” dedi ve elektrik enerjisinin Türkiye’den KKTC’ye deniz altından kablo ile iletilmesi ve enterkonnekte sisteme geçilmesi projesinin gerçeğe dönüşme yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

Üstel, KKTC’nin en büyük enerji zenginliği olan güneşten elde edilecek enerjinin de Türkiye’ye gönderilmesi için uluslararası bir anlaşma imzalandığını ifade etti. Bu proje ile KKTC’nin her gün artan enerji talebi ve on yıllarca sürecek arzını da sağlamış olacaklarını vurguladı.

Başbakan Üstel, “Böylesi büyük projeler için kısa sayılabilecek 4-5 yıllık bir süre içerisinde tamamlamayı hedeflediğimiz Türkiye ile KKTC arasında kablo ile çift yönlü elektrik iletim projesi sayesinde KKTC çok daha güvenli, kesintisiz, kaliteli ve sürdürülebilir enerjiye kavuşmuş olacaktır” dedi.

Başbakan Üstel ayrıca, “Bir yıl içerisinde fizibilite veya beş yıl içerisinde enterkonnekte sistem çalışmaları tamamlanmaz ise Kıb-Tek’in tek taraflı olarak feshetme hakkı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Üstel, “Bizler bu şekilde bir olduğumuz sürece davamız bir, yolumuz bir ve geleceğimiz bir olduğu müddetçe kimseler bizi karanlığa veya susuzluğa mahkum edemez, edemeyecektir” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi