DÖN BABA DÖNELİM

Avrupa Birliği’ne tam üyelik şartı olarak Kıbrıs Sorunu önüne konan Erdoğan kabine toplantısının ardından flaş açıklamalar yaptı. Annan Planını hatırlatarak, “samimiyetimizi gösterdik, gerekirse yine gösteririz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine ilişkin “Hem ülkemizin hem de Avrupa’nın çıkarına olacak bu hamlenin meyvelerini inşallah yakında göreceğiz” dedi.

Erdoğan başkanlığında dün akşam toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, “Kıbrıs Adası’nın kalıcı ve adil bir barışa kavuşması için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyiz. Bu konudaki samimiyetimizi Annan Planı dahil, şimdiye kadarki tüm süreçlerde gösterdik, gerekirse yine gösteririz. Ancak, bunun için karşımızdakilerin de dayatmalarda ısrar etmek yerine sahadaki durumu kabullenmesi gerektiği açıktır.” dedi.

“Diyalogla yanlış anlaşmaların giderileceğine inanıyoruz. Yaptığımız görüşmelerden umutluyuz. Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinin tamamlanması ve Gümrük Birliği ile vatandaşlarımıza vize serbestisi gibi temel başlıklarda ilerleme sağlamak istiyoruz. Hem ülkemizin hem de Avrupa’nın çıkarına olacak bu hamlenin meyvelerini inşallah yakında göreceğiz.”

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Litvanya’nın Başkenti Vilnius’a gittik. Zirvede terörle mücadele olmak üzere tezlerimizi dillendirdiğimiz ve önemli diplomatik kazanımlar elde ettik.

NATO Genel Sekreteri tarafından tarihinde ilk defa terörle mücadele komisyonu kurulacağı açıklandı. Türkiye’nin beklentilerini açık ve net ortaya koyduk. Batı’da veba gibi yayılan İslam düşmanlığı konusunda da ikazlarımızı yaptık.

İsveç’in ittifaka üyelik süreciyle ilgili gelişmeler ortak açıklamalarla belirtildi. Meclisimiz açıldığında gerekli adımları atacağız. Milletvekillerimizin vicdanları doğrultusunda ülkemizin menfaatlerinin gerektirdiklerini yapacaklarından şüphe duymuyoruz.

13 liderle ikili görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde bir kez daha gördük ki komşularımız başta olmak üzere bizim hiçbir ülkeyle çözülemeyecek sorunumuz yoktur.

Diyalogla yanlış anlaşmaların giderileceğine inanıyoruz. Son 21 yılda bunu pek çok kez başardık. Komşularımızda ve diğer ülkelerde aşılmaz denilen pek çok engeli aştık. Özellikle Avrupalı dostlarımızla yaptığımız görüşmelerden ümitvariyiz.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecinin tamamlanması ve Gümrük Birliği ile vatandaşlarımıza vize serbestisi gibi temel başlıklarda ilerleme sağlamak istiyoruz.

Hem ülkemizin hem de Avrupa’nın çıkarına olacak bu hamlenin meyvelerini inşallah yakında göreceğiz.

“TOPLAM DEĞERİ 50,7 MİLYAR DOLARA ULAŞAN 13 ANLAŞMA İMZALANDI”
Körfez turumuzda çok önemli bir adım oldu. Suudi Arabistan, Katar ve BAE’ye gerçekleştirdiğimiz ziyaretler son derece verimli geçti.

Suudi Arabistan’la imzaladığımız 5 anlaşmayla iş birliğimizi ileriye taşıdık. Katar’la mükemmel seviyede ilerleyen süreçlerimizi daha da iyileştirme kararı aldık. BAE ülkemizin ekonomik ortaklarındandır.

Ziyaretimiz esnasında farklı alanlarda toplam değeri 50,7 milyar dolara ulaşan 13 anlaşma imzalanmıştır.

Yine ziyaretimiz vesiylesiyle ülkemizin gurur kaynağı olan Türkiye’nin otomobili TOGG’u muhataplarımıza hediye ettik.

Tüm liderler memnuniyetlerini dile getirdiler. TOGG’u yakın zamanda diğer ülkelerin yollarında da görmeye başlayacağız.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi