BM Genel Sekreteri’nden Rusya’ya uyarı: Lahey Sözleşmesi ihlal ediliyor, saldırıları derhal durdurun

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın Odessa'ya düzenlediği füze saldırısını şiddetle kınadı.

2022’den bu yana Ukrayna’da 270 kültürel mekanın hasar gördüğünü, saldırıyla Lahey Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini belirten Guterres, kültürel varlıklara yönelik saldırıları derhal durdurmaya çağırdı.

Rusya’nın Odessa’ya yönelik düzenlediği saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 4’ü çocuk 18 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric ise Odessa’ya yapılan saldıraya ilişkin açıklama yaptı. Dujarric açıklamasında,”Genel Sekreter, Rusya’nın bugün Odessa’ya düzenlediği, sivil ölümlere yol açan ve UNESCO tarafından korunan Transfigürasyon (Başkalaşım) Katedrali’ne ve bir dünya mirası alanı olan Odessa Tarihi Merkezi’ndeki diğer binalara zarar veren füze saldırısını şiddetle kınıyor: Genel Sekreter, Rusya’yı, geniş çapta onaylanan uluslararası normatif vasıtalarla korunan kültürel varlıklara yönelik saldırılarını derhal durdurmaya çağırıyor. Genel Sekreter, ayrıca sivillere ve sivil altyapıya yönelik tüm saldırıların derhal durdurulması yönünde çağrıda bulunmaya devam ediyor” dedi.

Açıklamada, 24 Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’da 116’sı dini mekan olmak üzere 270 kültürel mekanın hasar gördüğü bildirildi.

Kültürel varlıkların korunmasıyla ilgili 1954 tarihli Lahey Sözleşmesi’nin ihlal edildiği belirtilen açıklamada, Guterres’in, “savaşın, Ukrayna kültür ve mirasına giderek daha fazla tehdit oluşturmasından” endişe duyduğu belirtildi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi