Yunanistan’da orman yangını beş gündür söndürülemiyor

Atina'nın batısında beş gündür devam eden orman yangınını kontrol altına almak için çalışmalar sürerken, ülkede yeni sıcak hava dalgası uyarısı yapıldı.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın batısında beş gündür devam eden orman yangını kontrol altına alınamıyor.

Yeni sıcak hava dalgası uyarısının yapıldığı ülkede Fransa, Kıbrıs, İsrail ve İtalya’dan gelen takviye kuvvetlerle desteklenen itfaiyeciler yangınla mücadele ediyor. Havadan su bombardıman uçakları da bölgede çalışmalar yürütüyor.

Bu orman yangını ve Atina yakınlarında hafta başında söndürülen bir başka yangın nedeniyle 100’den fazla ev ve işyeri ciddi hasar gördü.

Atina yönetimi, yangından etkilenen haneler için mali yardım ve ev kiralamak için sübvansiyonlar da dahil olmak üzere yardım tedbirleri açıkladı.

Rodos adasındaki ve Yunanistan’ın güneyindeki Lakonia bölgesindeki ormanlarda çıkan diğer iki yangın ise kontrol altına alındı.

YENİ SICAK HAVA DALGASI BEKLENİYOR
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, yeni bir sıcak hava dalgasının ülkenin doğusuna doğru ilerlemesi nedeniyle İtfaiye Teşkilatı ve sivil savunma otoritesinin alarmda kalacağını söyledi.

İklim Krizi Bakanı Vassilis Kikilias da halkı tetikte olmaya çağırdı. Önümüzdeki hafta ortasından itibaren yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini belirten Kikilias, “Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere üç gün boyunca aşırı hava koşulları, çok yüksek sıcaklıklar ve şiddetli rüzgarlarla çok zor bir dönem geçiriyoruz” dedi.

Cumartesi ve Pazar günü sıcaklıkların 45 santigrat dereceye ulaşması bekleniyor.

Kültür Bakanlığı, Akropolis anıtı da dahil olmak üzere tüm arkeolojik alanların 23 Temmuz’a kadar öğlen 12 ile akşam 5.30 arasında kapalı olacağını duyurdu.

Perşembe günü Yunanistan’ın Rodos adasında olağanüstü hal ilan edildi ve birçok dağlık bölge için tahliye emri çıkarıldı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi