Yunanistan Dışişleri Bakanı: “Kıbrıs’ın katılımı AB-NATO işbirliği için şart”

Yunanistan Dışişleri Bakanı George Gerapetritis, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin ardından, Kıbrıs'ın AB-NATO işbirliğine katılımının "sapılmaması gereken bir koşul" olduğunu söyledi.

Bugün Kıbrıs

Yunan Bakan Gerapetritis ayrıca NATO’nun Güney Komşuluk, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere daha fazla odaklanması gerektiğini belirtti. “Bu bağlamda AB-NATO ilişkilerinin derinleştirilmesine değinerek, Kıbrıs’ın bu işbirliğine tam katılımının vazgeçilemeyecek bir koşul olduğunu vurguladım” diyen Gerapetritis, bunun özellikle 1974 işgalinin yıldönümü açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Cyprus Mail’de yer alan habere göre Yunanistan Dışişleri Bakanı, Vilnius’taki son NATO zirvesine atıfta bulunarak, üye devletlere savunma teçhizatı tedariki ile ilgili kararlar alınırken NATO teçhizatının müttefiklerine karşı kullanılmamasını sağlamanın önemini vurguladı.

Gerapetritis, “NATO’nun tüm müttefiklerin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak dengeli bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini vurguladım” diye ekledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi