Tam üyelik isteyen Erdoğan’a tam da 20 Temmuz’da: AB’DEN TÜRKİYE’YE KIBRIS ŞARTI

AB dışişleri bakanlarının dünkü toplantısının ardından açıklama yapan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için Kıbrıs konusunda adım beklediklerini duyurdu.

Bugün Kıbrıs

KOŞULLARI AÇIKLADI
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 10 Temmuz’da AB’ye tam üyelik istediklerini açıklamasından sonra Türkiye ile ilişkilerin yeniden nasıl kurulacağını görüşen AB dışişleri bakanlarının toplantısında AB’nin, Türkiye ile yeniden ilişki kurmaya hazır olduğu ancak bunun koşulları olduğu vurgulandı.

KARŞILIKLI ÇIKAR
Borrell, “Türkiye ile Avrupa Birliği arasında daha güçlü bir ilişki geliştirmek için karşılıklı bir çıkar olduğuna inanıyoruz. Ancak AB, özellikle kuzey kesimi 1974’te Türkiye tarafından işgal edilen ve o zamandan beri işgal altında olan AB üyesi Kıbrıs konusunda Türkiye’den de hareket göstermesini istiyor” dedi.

İNSAN HAKLARI ŞARTI
Borrell, “Kıbrıs sorununu ilgili Birleşmiş Milletler kararları doğrultusunda çözmek, Türkiye ile yeniden ilişkide kilit rol oynayacak. Ayrıca, Ankara’nın da parçası olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde tanımlanan temel özgürlüklere ve değerlere sahip çıkılması esas olacak” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi