Anket I Amerikan seçmenlerin neredeyse yarısı üçüncü bir başkan adayı istiyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yayınlanan son kamuoyu yoklaması, seçmenlerin neredeyse yarısının (yüzde 47) başkanlık seçimlerinde üçüncü bir adayı tercih edebileceğini işaret etti.

Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump ve görevdeki Demokrat Başkan Joe Biden arasındaki rövanş seçimlerinden seçmenlerin memnuniyet duymadığı ortaya çıktı.

Kısa süre önce No Labels grubu, ülkede ana akım partileri temsil eden Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’a alternatif olabilecek bir parti adaylığı ihtimalini ortaya atmıştı.

Henüz siyasi bir parti statüsü bulunmayan No Labels, merkezde bulunan bir insan hakları hareketi profili çiziyor. Seçim kampanyasını başlatan hareketin etkinliğine muhafazakar bir Demokrat politikacı olan Senatör Joe Manchin’in katılması ise seçimlere No Labels’ın adayı olarak gireceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

BAŞKAN BİDEN’IN ADAYLIĞI TEHLİKEDE OLABİLİR
Üçüncü bir adayın en fazla zarar vereceği isim ise Joe Biden olarak görülüyor. Zira potansiyel adayların her ikisinden de hoşlanmayan seçmenler genellikle Demokrat ya da Demokrat eğilimli kesimde bulunuyor.

Kamuoyu yoklamasında iki partiden memnun olmayan en fazla sayıda seçmen 35-49 yaş aralığında bulunuyor. 65 yaş üstü ise üçüncü adaya en soğuk bakan kesim olarak gözlemleniyor.

Cumhuriyetçi partiden eski başkan Donald Trump’ın yanı sıra bir çok isim adaylık için yarışacağını duyurmuştu.

AFP

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi