Kissinger bir kez daha Pekin’de: Çin medyasından ‘efsanevi diplomat’ yorumu

Kissinger'ın Çin'i ziyareti, ABD iklim elçisi John Kerry, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in ziyaretlerini takip etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile Pekin’de bir araya geldi.

Sputnik’in aktardığına göre Çin devlet medyası, Kissinger’ı “efsanevi bir diplomat” olarak tanımladı.

Kissinger’ın ziyareti, ABD iklim elçisi John Kerry, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ziyaretlerini takip etti.

Şi, Kissinger ile kendisinin aktif görevde olduğu 1971 yılında dönemin Çin Başbakanı Zhou Enlai ile görüştüğü aynı yerde, Diaoyutai Devlet Konukevi’nde bir araya geldi.

1970’lerde ABD’yi Çin’le yakınlaştırarak Sovyetler Birliği’ni izole etme stratejisi izleyen Kissinger, Çin ile ilişkiler kurmak amacıyla Temmuz 1971’de gizlice Pekin’e uçmuştu.

Kissinger’ın 1971’deki ziyareti, Soğuk Savaş başta olmak üzere Vietnam savaşı gibi uluslararası krizlerin yaşandığı dönemde, ABD Başkanı Richard Nixon’ın Çin’e düzenlediği tarihi ziyarete zemin hazırlamıştı.

CCTV, Kissinger’ın 1971’den beri Çin’i 100’den fazla kez ziyaret ettiğine dikkat çekerken, Xinhua ise Kissinger’ın son ziyaretini “100 yaşından sonra ilk Çin ziyareti” ifadeleriyle aktardı.

Xinhua ayrıca, Kissinger’ın Çin Savunma Bakanı Li Şangfu’ya “günümüz dünyasında zorluklar ve fırsatların bir arada var olduğunu ve hem ABD hem de Çin’in yanlış anlamaları ortadan kaldırması, barış içinde bir arada yaşaması ve çatışmadan kaçınması gerektiğini” söylediğini aktardı.

Kissinger’la bir araya gelen bir diğer üst düzey yönetici olan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi ise, “ABD’nin Çin politikası, Kissinger tarzı diplomatik bilgeliğe ve Nixon tarzı siyasi cesarete ihtiyaç duyuyor” açıklamasında bulundu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi