Elektrik kesintilerine isyan: Yurttaşlar 49 yıllık geri kalmışlıkla mücadele ediyor!

Elektrik Kurumu'nun trafo bakımı gerekçesiyle gerçekleştirdiği uzun süren elektrik kesintileri, yurttaşların aşırı sıcaklarda bunalttı. Elektrik kesintilerine tepki gösteren halk, "20 Temmuz'un 49. yılında hala çağdışı şartlarda yaşatılıyoruz" diyerek isyan etti.

Elektrik Kurumu, dün Lefkoşa ve Mağusa başta olmak üzere birçok bölgede, “trafo bakımı” gerekçesiyle uzun süren elektrik kesintilerine neden oldu. Yurttaş, aşırı sıcaklarda bunalırken, kesintilere isyan ederek, “Barış Harekatı’nın 49. yılında hala çağdışı şartlarda yaşıyoruz” diyerek isyan etti.

Diyalog Gazetesi’nin haberine göre, Elektrik Kurumu’nun, Karadeniz Holding’in düşük fiyatlı gemi elektriği önerisini göz ardı ederek, yönetim kurulu toplantısında AKSA ile 15 yıllık yeni bir sözleşmenin yollarını açtığı bildirildi. Ancak sözleşme, enterkonnekte sisteme geçiş şartına bağlanarak, 5 yıl içinde bu sisteme geçilmemesi halinde feshedilebileceği belirtildi.

AKSA yetkilileri, yeni sözleşmenin kesin olduğunu ve Kıb-Tek ile AKSA’ya ikişer adet jeneratör ilave edileceğini doğruladı.

Yeni şartnamede yer alan maddelere göre; Kıb-Tek tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen aksaklıkların 30 gün içinde düzeltilmemesi, sözleşme şartlarının yerine getirilmemesi ya da işin terk edilmesi durumunda Kıb-Tek, ihtar veya protesto olmaksızın sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olacak.

Ayrıca, Enterkonnetke Sistemi’nin hayata geçirilmesi için gerekli tüm izinlerin temin edilmesinden itibaren 5 yıl içinde sistemin faaliyete geçirilmemesi halinde de sözleşme feshedilebilecek. Feshedilen durumda, yüklenici Kıb-Tek’ten herhangi bir hak talep edemeyecek ve ödenmemiş istihaklar gelir getiren mülk olarak kaydedilerek nakde çevrilecek.

Öte yandan, AKSA’nın iflası ya da faaliyetten men edilmesi durumunda, Kıb-Tek herhangi bir tazminat ödemeksizin sözleşmeyi sonlandırabilecek, ancak daha önce tahakkuk etmiş veya edecek olan hakları etkilenmeyecek.

Başbakanlıktaki Ünal Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde elektrikle ilgili önemli bir müjde vereceğini duyurdu. Üstel, Türkiye ile KKTC arasında imzalanacak çift yönlü elektrik projesinin, ülkenin yaşadığı elektrik sıkıntılarının çözümü için tarihi bir adım olacağını iddia etti. Planlanan fizibilite raporlarından sonra kablo ile elektrik temin edilmesi için 3-4 yıl içinde projenin hayata geçmesi planlandığı kaydedildi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi