Erdoğan Körfez turunun ikinci durağı Katar’da

Erdoğan, Katar Emirine de Togg hediye etti. Katar Emiri, 'Kardeşimi ağırlamaktan mutluluk duydum' dedi.

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Katar’ın başkenti Doha’da, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Lusail Sarayı’nda görüştü. İkili görüşmenin ardından Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani nezaretinde Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti arasında diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü olması münasebetiyle ikili anlaşma imzalandı.

Anlaşmayı, Türkiye Cumhuriyeti adına Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar adına ise Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Jassim Al Thani imzaladı. Türkiye-Katar ilişkilerinin, kurulduğu 1973’ten itibaren stratejik ortaklık aşamasına gelene kadar niteliksel bir dönüşüm geçirdiği aktarılan bildiride, iki kardeş ülke arasındaki mevcut işbirliğinin, Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani’nin liderliklerinde her geçen gün güçlenmeye devam ettiği vurgulandı.

Ardından Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından onuruna verilen resmi akşam yemeğine iştirak etti. Lusail Sarayı’ndaki yemek, basına kapalı gerçekleştirildi.

EMİR, ERDOĞAN’A MESSİ İMZALI TOPU GÖSTERDİ
Katar Emiri Al Sani, görüşme esnasında, Erdoğan’a, Katar’da gerçekleştirilen FIFA 2022 Dünya Kupası finalinde oynanan ve Arjantinli futbolcu Lionel Messi’nin imzaladığı topu gösterdi.

Katar’daki temaslarını tamamlayan Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) hareket etti. Erdoğan’ı, Hamad Uluslararası Havalimanı’nda, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyye ile Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu uğurladı.

KATAR EMİRİ: KARDEŞİMİ AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYDUM
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başkent Doha’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Katar Emiri Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Doha’da ağırlamaktan mutluluk duydum” dedi.

Şeyh Temim, ekonomik işbirliğini daha umut verici fırsatlara ve ufuklara kavuşturma çerçevesinde iki kardeş halkın ortak menfaatlerini gerçekleştirecek şekilde bir araya geldiklerini kaydetti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi