Donald Trump, Rusya-Ukrayna savaşını 24 saat içinde nasıl bitireceğini anlattı

Daha önce 2024 seçimleri için adaylığını açıklayan Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna lideri Volodimir Zelenski üzerinde yeterince etkisi olduğunu ve Beyaz Saray'ın teşvikiyle savaşın durdurulabileceğini savundu. "Zelenski'yi iyi tanıyorum, Putin'i daha da iyi tanıyorum" dedi.

Daha önce defalarca kez Rusya-Ukrayna savaşını 24 saat içinde bitirebileceğini söyleyen eski ABD Başkanı Donald Trump, savaşı bitirme planını Fox News’e verdiği röportajda açıkladı.

Trump, “Zelenski’yi iyi tanıyorum. Putin’i daha da iyi tanıyorum. Ve her ikisiyle de çok iyi ilişkim var. Zelenski’ye artık anlaşma yapmak zorunda olduğunu söylerdim. Putin’e de eğer anlaşma yapmazsa Ukrayna’ya daha çok silah vereceğimizi söylerdim. Zorunda kalırsak şu ana kadar aldıklarından daha fazlasını vereceğimizi iletirdim. Anlaşma bir günde tamamlanırdı” diye konuştu.

Putin, Şi Cinping ve Emmanuel Macron gibi liderlerin ABD Başkanı Joe Biden’ı zekalarıyla ve taktikleriyle yendiğini söyleyen Trump, “Bu insanlar zeki, çetin ve tehlikeli. Bu oyunun en tepesindeler. Bizim elimizdeyse ne olup bittiğini anlamayan bir adam var. Bu ülkemizin tarihindeki en tehlikeli dönem” ifadelerini kullandı.

Donald Trump daha önce de, görevde kalmaya devam etmiş olsaydı Rusya-Ukrayna savaşının asla gerçekleşmeyeceğini söylemişti.

Trump’ın bu sözlerine yanıt veren Ukrayna lideri Volodimir Zelenski, “Donald Trump’ın görev süresinde zaten bu 24 saate sahip olduğu görülüyor. Topyekûn bir savaşta değildik ama savaştaydık. Yönetimdeyken böyle bir vakti vardı ama başka önceliklere sahip olduğunu varsayıyorum” diye konuştu” şeklinde konuşmuştu.

Zelenski, Trump’ın “24 saatte savaşı bitirme” planıyla ilgili de şunları söylemişti:

“Eğer Ukrayna’nın canı pahasına savaşı bitirmek söz ediyorsak, başka bir deyişle topraklarımızdan vazgeçmemiz isteniyorsa, bu yolla Biden’ın da 5 dakika içinde savaşı bitirebileceğini düşünüyorum. Ama bunu kabul etmeyiz.”

Independent Türkçe, Fox News

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi