Kıbrıs’ın kuzeyinde “Göç Merkezi” oluşturulması kararlaştırıldı

Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) heyetleri arasında yapılan çalışmalar sonucunda, Kıbrıs'ın kuzeyinde göç merkezi oluşturulmasına karar verildi.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında düzensiz göçle mücadele konusunda bir toplantı düzenlendi. Lefkoşa’da Concorde Tower Hotel’de gerçekleştirilen “Düzensiz Göçle Mücadele Toplantısı”na TC İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim katıldı.

KKTC’nin güvenli ve huzurlu bir ülke olması için düzensiz göç ve kayıtsızlıkla mücadele etmek amacıyla bir “Göç Merkezi” oluşturulması kararı alınan toplantı sonrası, İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, Türkiye heyetini KKTC’de ağırlamaktan büyük onur duyduklarını ve son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Öztürkler, kamu güvenliği ve huzuru adına yoğun çalışmalar yürüttüklerini ve bu çalışmaların ileriye taşınması için çaba gösterdiklerini belirtti. KKTC’nin güvenli ve huzurlu bir ülke olması için düzensiz göçle mücadele yanında kayıtsızlıkla mücadele etmeye de devam ettiklerini vurgulayan Öztürkler, bu çerçevedeki sorunları aşmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Toplantıda, KKTC’de “Göç Merkezi” kurulması konusunda kararlar alındığını aktaran Öztürkler, öğrenci veya çalışma izinli olarak ülkeye gelen ve kayıt dışı duruma düşen kişilerle ilgili denetimlerin yapılması için bu merkezin oluşturulacağını belirtti. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin tecrübe, bilgi birikimi ve desteğinden faydalandıklarını ve otomasyon sisteminin son aşamaya geldiğini ifade etti.

Öztürkler, çalışmaların etkin bir şekilde yürütülebilmesi için bu sürecin dış temsilciliklerle birlikte gerçekleştirileceğini, kamu huzurunu korumak adına bu adımların atılacağını belirtti. KKTC’ye yapılan girişlerde özellikle Türkiye Cumhuriyeti ve üçüncü ülkelerden gelen kişilerle ilgili denetimlerin yapılacağını ve vize uygulamasının genişletileceğini açıkladı.

Öztürkler, KKTC’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu ve bu süreçte gelişen girişlere doğru şekilde yanıt vermek adına denetimleri artırmak için adımlar atmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Bu nedenle, toplantının KKTC’nin huzur, gelecek ve güvenliği açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Öztürkler, çalışmaların imza aşamasına geldiğini ve yakın bir zamanda imzaların atılacağını belirterek Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’nin güvenliği ve huzuru için her zaman yanlarında olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim ise konuşmasına 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayarak başladı. Serim, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs meselesine verdiği destekten bahsederek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki (TDT) gözlemci üyeliğinin ardından KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin de Türk Devletleri Teşkilatı Parlamenter Asamblesi’nde (TÜRKPA) gözlemci statüsü elde etmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Serim, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC ile yakın çalışma içerisinde olduğunu ve bu kapsamda konsolosluk yardımı sunulması konusunda anlaşmanın hazır hale getirildiğini ifade etti. Ayrıca, düzensiz göçle mücadele konusunda KKTC ile işbirliğini güçlendirmek amacıyla bir mutabakat metninin imzaya hazır hale getirildiğini açıkladı.

Serim, düzensiz göçün küresel bir sorun olduğunu ve tek başına hiçbir ülkenin çözebileceği bir mesele olmadığını belirtti. Türkiye’nin düzensiz göçle mücadele alanındaki tecrübesinin büyük olduğunu ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduklarını ifade etti. Ayrıca, düzensiz göçün yanı sıra yasadışı insan kaçakçılığıyla da mücadele ettiklerini ve gönüllü geri dönüşler konusunda çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Serim, düzensiz göçün uluslararası işbirliği olmadan sürdürülebilir ve uzun vadeli çözümler bulunamayacağına inandıklarını belirtti. Bu nedenle, KKTC ile düzensiz göçle mücadele konusunda işbirliğini güçlendirmek için çaba sarf edeceklerini vurguladı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi