Erdoğan’dan tahıl anlaşmasının askıya alınmasıyla ilgili açıklama

Erdoğan, Rusya'nın tahıl anlaşmasından çekilmesine ilişkin olarak, "Putin'in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum" dedi.

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesini değerlendiren Erdoğan, “Bugün yapılan açıklamaya rağmen, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “İslam dünyasında yaşanan krizler, Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında yakın istişare ve işbirliğini gerekli kılıyor. Öncelikli gündem ortak yatırım ve ticari faaliyetler” dedi. Erdoğan, “Dost ve kardeş Katar’ı ziyaret edeceğiz. İlişkilerimiz mükemmel seviyede seyrediyor. Körfez turumuzun son durağı Birlerşik Arap Emirlikleri olacak” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Ziyaretimiz esnasında öncelikli hedefimiz ortak yatırım ve ticari faaliyetler olacak. Kazan-kazan anlayışıyla neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. Körfez ülkeleriyle ikili ticaret hacmimiz son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi. Bu rakamı çok daha ileriye taşımanın yollarını arayacağız. Bölgemizin en önemli ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan; ticaret, yatırımlar, müteahhitlik gibi konularda özel bir konuma sahip. Suudi Arabistan’ın büyük çaplı projelerinde Türk firmalarının daha fazla rol almalarını istiyoruz.

Suudi Arabistan makamları, depremzede vatandaşlarımızın hac farizasını yerine getirmeleri için ülkemize ilave kota sağladığı gibi, organizasyondaki başarısı nedeniyle orada Diyanet İşleri Başkanlığımız ödül almaya hak kazandı.”

“ESAD İLE GÖRÜŞMEYE KAPALI DEĞİLİZ”
Suriye ile ilişkiler konusundaki soruya ilişkinse Erdoğan, “Esad ile görüşmeye kapalı değiliz, tutuma bağlı” ifadesini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi