İsrail, İsveç’in protestoculara verdiği Tevrat yakma iznini kınadı

İsrail Cumhurbaşkanı, Başbakanı, bakanları ve dini yetkilileri bugün Stockholm'deki İsrail Büyükelçiliği önünde bir Tevrat tomarının yakılması planını kınadığını açıkladı.

İsrail yetkilileri, cuma günü, İsveç’e yerel polis tarafından protesto için verilen iznin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Al Monitor’un haberine göre, Tevrat tomarını yakma talebi 30’lu yaşlarda ismi açıklanmayan İsveçli bir kişiden geldi ve bu kişi planının yaklaşık üç hafta önce Stockholm’deki bir caminin dışında bir Kur’an’ın yakılmasına tepki olarak geldiğini açıkladı. Olay İslam dünyasında büyük bir öfkeye ve protestolara yol açmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Tevrat tomarının yakılması bir nefret suçu, bir provokasyon ve Yahudi halkına ve Yahudi geleneğine karşı ciddi bir saldırıdır. İsveç’teki yetkilileri bu alçakça olayı önlemeye çağırıyorum.”

İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog da yaptığı açıklamada, tüm dünyadaki Müslümanlar için kutsal olan Kur’an’ın yakılmasını kınadığını ve şimdi aynı akıbeti Yahudi halkının ebedi kitabı olan Yahudi İncili’nin bekliyor olmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Herzog, kutsal metinlerin tahrif edilmesine “izin vermenin” ifade özgürlüğünün bir uygulaması olmadığını, kışkırtma ve nefret eylemi olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ocakta Stockholm polisi, aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan’ın kentteki Türk Büyükelçiliği yakınında bir Kur’an yakmasına izin verdi. Müslüman dünyasında kınanan bu olay İsveç ile Türkiye arasında diplomatik bir krize yol açmış ve İsveç’in NATO’ya katılma teklifini tehdit etmişti. Düzenlenen NATO zirvesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in üyeliğine onay verdiği açıklandı.

Haziran sonlarında meydana gelen bir başka olayda ise Iraklı bir Hıristiyan göçmen, Müslümanların en önemli bayramı olan Kurban Bayramı sırasında İsveç’in başkentindeki bir caminin önünde Kur’an yakmıştı.

T24

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi