Hristodulidis: “Türk tarafından Kıbrıs konusunda seferberlik mesajları var”

Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis, Kıbrıs sorununda seferberlik gereğine dair Türk tarafından mesajlar iletildiğini ancak tüm bunların müzakerelerin fiilen yeniden başlaması yoluyla pratikte değerlendirileceğini söyledi.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıslı Rum lider Hristodulidis, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müzakerelerin yeniden başlatılması girişiminin uluslararası toplumu harekete geçirmesinin ve Türkiye Cumhurbaşkanı’na mesajlar iletilmiş olmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Hristodulidis, bu gelişmelerin Kıbrıs ihtilafındaki gelişmelere de yansıdığını belirterek Türkiye’nin Avrupa perspektifini yeniden harekete geçirmekle ilgilendiğinin not edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hristodulidis ayrıca, Güvenlik Konseyi’nin müzakerelerin yeniden başlaması, bir elçi atanması ve Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması yönünde her yöne net mesajlar gönderdiğini belirtti.

Hristodulidis, Bastille Günü münasebetiyle Fransa Büyükelçisi’nin kabulünde yaptığı karşılamada, Kıbrıs ile Fransa arasındaki ikili ilişkilerin mükemmel seviyesinden bahsetti.

Hristodulidis, Fransa’yı “özellikle zor zamanlarda” değerli bir dost ve Kıbrıs’ın iki ülkenin işbirliği içinde Birliğin güçlendirilmiş stratejik özerkliğine yönelik tedbirler aldığı Avrupa Birliği’ndeki en yakın ortaklarından biri olarak nitelendirdi.

Hristodulidis, Güvenlik Konseyi’nde tanımlandığı gibi, Kıbrıs sorununun iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon temelinde ve siyasi eşitlik temelinde adil bir şekilde çözülmesi çabalarında Fransa’nın Kıbrıs’a gösterdiği dayanışma ve sürekli ve istikrarlı desteği için teşekkürlerini de dile getirdi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi