Hindistan’da yerel seçimler kana bulandı; sandık başı kavgalarında 48 kişi öldü

Eyaletteki siyasi partiler şiddet olaylarından ötürü birbirlerini suçluyor.

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde düzenlenen yerel seçimlerde sandık başlarında çıkan kavgalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 48’e çıktı.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, 104 milyon nüfuslu Batı Bengal eyaletinde belediye seçimlerinde oy sayma işlemi devam ediyor.

Polis, Batı Bengal’de 8 Haziran’dan bu yana süren yerel seçimlerde karşıt partiler arasındaki şiddet olaylarında ölü sayısının 48’e yükseldiğini açıkladı.

Öte yandan, Batı Bengal eyaleti Başbakanı Mamata Banerjee ise söz konusu olaylarda 19 kişinin öldüğünü öne sürdü.

HERKES BİRBiRİNİ SUÇLUYOR
Bharatiya Janata Partisi (BJP), eyalet yönetimindeki Trinamool Kongre Partisi’ni (TMC) olaylardan sorumlu tutarken Gençlik ve Spor Bakanı Anurag Thakur, eyalet Başbakanı Banerjee’nin “cinayetler ve kaos olmadan” bir seçimi yönetemeyeceğini öne sürmüştü.

Hindistan Ulusal Kongresi partisinden Adhir Ranjan Chowdhury ise seçimlerin kasten erken başlatıldığını ve sahte oyların kullanıldığını iddia etmişti.

Öte yandan, TMC’den Sashi Panja da “şok edici” olaylarda BJP, Hindistan Komünist Partisi ve Hindistan Ulusal Kongresi partisinin iş birliği yaptıkları iddiasını dile getirmişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi