Güney alarm seviyesini sarıdan turuncuya çıkardı

Güneyin Meteoroloji Dairesi, bugün aşırı yüksek sıcaklıklar nedeniyle “turuncu uyarı” yayımladı, orman yangınlarının çıkma ve yayılma riskinin ise "Kırmızı Alarm" seviyesinde olacağı uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

Uyarı, öğlenden sonra 18.00’e (yerel saatle) kadar geçerli olacak; iç bölgelerde hava sıcaklığının yaklaşık 43, daha yüksek bölgelerde 32 ve en düşük hava sıcaklığının iç, güney ve batı bölgelerinde 25 dereceye düşmesi bekleniyor.

Bu arada, Orman Dairesi cuma günü orman yangınlarının çıkma ve yayılma riskinin “Kırmızı Alarm” seviyesinde olacağı uyarısında bulundu.

İzinsiz ateş yakmanın yasak olduğu ve 2012 Orman Yasası uyarınca 10 yıla kadar hapis veya 50.000 avroya kadar para cezası veya her iki cezanın birlikte ve 1988 Kırsal Yangınların Önlenmesi Yasası uyarınca beş yıla kadar hapis veya 20.000 avroya kadar para cezası veya her iki cezanın birlikte uygulanabileceği bir suç teşkil ettiği vurgulanıyor.

Orman Dairesi ayrıca, halka duman veya ateş gördükleri anda 1407 (Orman Dairesi) ya da 112 numaralı (İtfaiye Dairesi) telefonlarını aramaları çağrısında bulundu.

KHA

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi