Ersin Tatar Bakanlar Kurulu çıkışında açıklama yaptı: “Hükümetin istikrarı önemli!”

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar, dün katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, belirli sektörlerde gelişme için istikrarın devamının önemine işaret ederek, hükümet ve reform çalışmalarının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar, dün katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 49. yıldönümü münasebetiyle gerçekleştirdiği ziyaret, Ercan Devlet Havaalanı’nın açılışı ve diğer hazırlıkların değerlendirildiğini belirtti. Ayrıca ekonomik durum, asgari ücretin gözden geçirilmesi ve elektriğin kablo ile Kıbrıs’ın kuzeyine getirilmesi gibi konular da ele alındı.

Tatar, toplantıda eski bir maliye bakanı ve eski bir başbakan olarak görüşlerini paylaştığını ve bütçe açıkları, kamu maliyesi ve hayat pahalılığı gibi konularda yapılan değerlendirmelerde katkıda bulunduğunu ifade etti. Ayrıca, belirli sektörlerde gelişme için istikrarın devamının önemine işaret ederek, hükümet ve reform çalışmalarının önemini vurguladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) konusunun da ele alındığını belirten Tatar, bazı tedbirlerin alınması beklentisine dikkat çekti ve bu konuda Eğitim Bakanının çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

Tatar, ülkenin ekonomik toparlanması ve büyüme hedeflerine ulaşması için birlik, beraberlik ve tek yürek olmanın önemine vurgu yaparak, pandemi dönemi ve 6 Şubat depreminin ekonomiye etkilerini dile getirdi. Turizm, yüksek öğrenim, tarımsal faaliyetler, sanayi bölgeleri, iletişim sektörü ve inşaat sektöründeki yatırımların büyümeyi hedeflediğini ve kamu maliyesinin sürdürülebilir bir noktaya gelmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Kıbrıs konusuna da değinen Tatar, Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis’in AB ve BM nezdindeki girişimlerini eleştirdi ve yeni siyasetin ve egemen eşitliğin teyidiyle bir müzakere sürecine geçilebileceğini vurguladı. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin de yeni siyaseti desteklediğini ve Başbakan ve bakanların da bu siyasetin arkasında olduklarını ifade etti.

Tatar, toplantının ardından Başbakan ve bakanlara başarılar dileyerek, her şeyin başarılı bir şekilde sürdürülmesini temenni etti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi