Die Tageszeitung: Erdoğan’ın esnekliği

Alman gazetesinin haberine göre Erdoğan’ın İsveç meselesiyle sadece bir miktar ilgili olduğu, esasen izolasyondan çıkmak niyetinde olduğu, NATO liderleri ve ABD Başkanı Joe Biden ile müzakere etmek istediği belirtildi.

Almanya’da alternatif sol ve yeşil politikalara yakınlığıyla bilinen Die Tageszeitung (TAZ) gazetesinde Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya girmesine karşı olan pozisyonunu bırakmasıyla ilgili bir değerlendirmeye yer verildi. Gazetenin dış haberler muhabiri Jürgen Gottschlich tarafından kaleme alınan “Sayın Erdoğan’ın Esnekliği” başlıklı yazıda, Erdoğan’ın İsveç meselesiyle sadece bir miktar ilgili olduğu, esasen izolasyondan çıkmak niyetinde olduğu, NATO liderleri ve ABD Başkanı Joe Biden ile müzakere etmek istediği belirtildi.

İsveç’in NATO üyeliği konusundaki anlaşmazlığın bu ülkenin sözde Kürt teröristlere ve Erdoğan muhaliflerine sığınak olmasıyla görünürde ilgili olduğu belirtilen yazıda, aslında konunun İsveç’te sağın büyümesiyle alakalı olduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oynadığı siyasi pokerde sadece rastlantısal olduğu yorumuna yer verildi.

“İSVEÇ – NATO MESELESi iLE SESiNİ DUYURABİLMEK İÇİN KALDIRACA SAHİP OLDU”
İsveç meselesinin Erdoğan’ın sesini duyurabilmesi için kaldıraç işlevi gördüğü belirtilen yorumda, Batı’nın Türkiye için her zaman ikircikli bir siyasi alan olduğu, bir yandan Türkiye halkını kendine çekerken diğer yandan da reddedildiğini ve tepeden bakıldığını hissettirdiği belirtildi. Bu durumun yalnızca Erdoğan’ın otoriterliği ve sözde Avrupa Birliği değerlerini ayaklar altına aldığı zamanı kapsamadığı aktarıldı.

Erdoğan’ın İsveç ve diğer Avrupa Birliği ülkelerini demokrasi ve insan hakları açısından çifte standartla suçladığında Türklerin onun yanında durduğunu bildiği, bu çerçevede İsveç’in başvurusunda kendisi ve Türkiye için mümkün olduğunca çok kazanım elde etmeye çalıştığı yazıldı.

“BİDEN’I KENDİSİYLE MASAYA OTURTMAYI BAŞARDI”
Haberde Erdoğan’ın Biden’ı kendisiyle masaya oturtmayı başardığı ve bu konunun savaş uçakları kadar Doğu Akdeniz’de ortak kabul edilmekle de alakalı olduğu ve Erdoğan’ın Batı izolasyonundan kurtulmak istediği belirtildi. Türkiye’deki ekonomik kriz dikkate alındığında, Erdoğan’ın ABD ve Avrupa ile acilen daha iyi ilişkilere ihtiyacı olduğu değerlendirildi. Ayrıca iktidarını tehdit altında görmediği ve ekonomik olarak fayda sağlayacağını düşündüğü sürece diğer konularda da esnek davranacağı yorumu yapıldı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi