Avrupa Parlamentosu gazetecileri kötü niyetli davalardan korumak için harekete geçti

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, AB'deki gazetecileri, medya kuruluşlarını, insan hakları savunucularını, aktivistleri, araştırmacıları ve sanatçıları sindirmeyi ve cezalandırmayı amaçlayan kamu katılımına karşı stratejik davalardan (SLAPPs) koruyacak olan taslak mevzuatı kabul etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, 33’e karşı 498 olumlu ve 105 çekimser oyla, AB’deki gazetecileri, medya kuruluşlarını, insan hakları savunucularını, aktivistleri, araştırmacıları ve sanatçıları sindirmeyi ve cezalandırmayı amaçlayan kamu katılımına karşı stratejik davalardan (SLAPPs) koruyacak olan taslak mevzuatı kabul etti.

Onaylanan mevzuat, Avrupa Parlamentosunun (AP) temel haklar, kamu görevlilerinin faaliyetleri veya yolsuzluk iddiaları gibi kamu yararını ilgilendiren konularda çalışanları korumaya yönelik yeni kurallara ilişkin müzakere pozisyonu olacak. AP ile üye devletler arasında mevzuatın nihaî şekline ilişkin müzakereler çarşamba günü başlayacak.

AP yaptığı basın açıklamasında, medya özgürlüğünün güçlendirilmesini uzun zamandır savunduğunu ve SLAPP’ların sayısındaki artış ışığında, Avrupa’da SLAPP’lara Karşı Koalisyon’a (CASE) göre, Avrupa’daki SLAPP’ların sayısındaki zirvenin 2020 yılında 114 vaka ile gerçekleştiğini belirtti.

Yeni kurallar, davalı, davacı ve mahkemenin aynı ülkede bulunmadığı veya kamusal katılım eyleminin (basın makalesi, sosyal medya paylaşımı, video, araştırma veya sanat eseri) birden fazla üye ülkeyi ilgilendirdiği ve elektronik olarak erişilebildiği sınır ötesi davalarda uygulanacak; zira AP yalnızca sınır ötesi düzeyde yasama yapabilir.

Genel Kuruldaki oylamanın ardından Alman raportör Tiemo Wölken “gazeteciler ve aktivistler demokrasilerimizin temel taşlarıdır ve korkutulmadan çalışabilmelidirler” mesajını vererek “Bu direktifle, AB genelinde korunmalarını, mağdurların malî ve psikolojik destek almalarını ve sınır ötesi davaların daha geniş bir tanımının yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz.” diye ekledi.

Kıbrıs Haber Ajansı

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi