Twitter’ın rakibi Threads 100 milyon kullanıcıya ulaştı: Bugün Kıbrıs’ı takip edin

Veri takip sitelerinin yaptığı açıklamaya göre, ulaşılan kullanıcı sayısı yapay zeka aracı ChatGPT'nin elinde tuttuğu en hızlı büyüyen tüketici uygulaması rekorunu kırdı.

Instagram ve Facebook’u bünyesinde bulunduran teknoloji şirketi Meta’nın, Twitter’a rakip olarak kullanıma sunduğu yeni sosyal medya platformu Threads, sadece beş günde 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaşarak rekor kırdı.

Veri takip sitelerinin yaptığı açıklamaya göre, ulaşılan kullanıcı sayısı yapay zeka aracı ChatGPT’nin elinde tuttuğu en hızlı büyüyen tüketici uygulaması rekorunu kırdı.

ChatGPT 100 milyon kullanıcıya iki ayda, video paylaşım uygulaması TikTok dokuz ayda, Instagram ise 2010’daki lansmanından sonra bu rakama iki buçuk yılda ulaşmıştı.

Yaklaşık 200 milyon düzenli kullanıcısı olduğu düşünülen Twitter’ın Elon Musk tarafından geçen yıl satın alınması sonrasında binlerce personel işten çıkarılmış, çok sayıda teknik arıza yaşanmıştı.

Aynı zamanda SpaceX’in de patronu olan Musk, daha önce ücretsiz olan hizmetler için ücretlendirme getirerek ve yasaklanan sağcı hesapların platforma geri dönmesine izin vererek birçok kullanıcının hesabını kapatmasına neden olmuştu.

Threads bu noktada avantajlı gibi görünse de Avrupa’nın veri gizliliğine ilişkin mevzuatı çatı şirketi Meta’nın başını ciddi şekilde ağrıtıyor.

Firma halihazırda AB’nin veri gizliliği uygulamalarını ihlal ettiği için dev para cezalarına çarptırılıyor.

Ayrıca yakında yürürlüğe girecek olan Dijital Piyasalar Yasası, Facebook ve WhatsApp’ın da sahibi olan Meta gibi firmaların platformlarındaki verileri birleştirmesini açıkça yasaklıyor.

Bu arada Musk, Meta’yı ticari sırları ve fikri mülkiyeti çaldığı için dava etmekle tehdit etti. Threads’in çatı şirketi bu iddiaları reddediyor.

AP

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi