Erdoğan’ın İsveç kararının ardından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı yumuşadı

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, "Türkiye'nin komşularına yönelik saldırganlığında geçici bir durulma olduğunu" söyledi ve Biden yönetimiyle Ankara'ya F-16 satışı hakkında görüşme halinde olduğunu söyledi.

Reuters’ın aktardığına göre “kısa bir koridor söyleşisi” veren Menendez, Türkiye’ye F-16 satışı ile ilgili gelecek hafta bir karar verebileceğini söyledi.

Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına en çok karşı çıkan isimlerden biriydi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi akşam İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından Demokrat Senatörün söyleşide daha yumuşak bir ton kullandığı görüldü.

F-16’ların Türkiye satışına uzun süredir uyguladığı blokaj sorulunca Menendez, “Yönetimle görüşme halindeyiz. Eğer Biden yönetimi, Türkiye’nin komşularına yönelik agresyonunu durdurmanın bir yolunu bulursa- ki son haftalarda geçici bir durulma var- bu çok iyi olur” dedi. Menendez, Türkiye’nin iyi komşuluk ilişkilerinin “kalıcı” olması gerekeceğini belirtti.

Menendez, Yunanistan’ın da “güvenliğini artırmanın” yollarının bulunması gerektiğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkan, F-16 satışına uyguladığı blokaj ile ilgili olarak “gelecek hafta karar verebileceğini” söyledi.

Biden yönetimi, Türkiye’ye F-16 ve modernizasyon kitlerinin satışını desteklediklerini söylerken, yasama organı Kongre’deki bazı üyelerin karar vermeden önce İsveç’in NATO üyeliği sürecinin sonuçlanmasını beklemek istediğini belirtiyordu. Erdoğan’ın İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakmasıyla sürecin hızlanıp hızlanmayacağı merak konusu oldu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi