Bengihan: “Özgür basın demokrasinin önemli bir unsurudur!”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, zorlu çalışma şartlarına rağmen, doğru, güvenilir ve tarafsız haberleri bizlere ulaştırmak için gece gündüz fedakarca çalışan tüm basın emekçilerinin gününü kutladı

HABER MERKEZİ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Basın Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada basının önemine vurgu yaptı. İlk Türkçe gazete olan Saadet gazetesinin yayınlanmasının yıldönümü olan bu günün, ülkede basın günü olarak kutlandığını belirten Bengihan, özgür basının demokrasinin önemli bir unsuru olduğunu ifade etti. Basının, görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli koşulların sağlanması gerektiğini belirten Bengihan, basın emekçilerinin fedakarlık yaparak, özgürlüklerini riske atarak görev yaptıklarını vurguladı.

Kıbrıs Türk basınının, demokrasinin, çok sesliliğin ve özgürlüklerin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını belirten Bengihan, ancak hala birçok basın emekçisinin düşük ücretlerle, yasal çalışma saatlerinin üzerinde ve iş güvencesinden yoksun olarak çalıştırıldığını dile getirdi. Basın emekçilerinin daha demokratik, çağdaş, özerk ve tarafsız bir çalışma ortamına ihtiyaç duyduğunu ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Bengihan, Basın İş Yasası’nın etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtti.

Zorlu çalışma şartlarına rağmen, doğru, güvenilir ve tarafsız haberleri bizlere ulaştırmak için gece gündüz demeden fedakarca çalışan tüm basın emekçilerinin gününü kutlayan Bengihan, basın emekçilerine teşekkürlerini iletti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi