Güneyde hesap açma: Birkaç haftaya sorun çözülüyor

Avrupa Parlamentosu’nun Kıbrıslı üyesi Niyazi Kızılyürek’in girişimleriyle Kıbrıslı Türkler birkaç haftaya güneyde sorunsuz banka hesabı açabilecek.

Bugün Kıbrıs

Bir süre önce duyurulan hesap açma konusunda harekete geçen yurttaşlar bazı sorunlarla karşılaşmıştı. Kızılyürek bu konuda atılan adımları aktardığı dünkü açıklamasında güneyin Bankalar Birliği’nden Andreas Kosturis’in, Kıbrıslı Türklerin sorunsuz hesap açması için kamuoyundan birkaç hafta istediğini duyurdu.

Kızılyürek’in açıklaması şöyle:

KIBRISLI TÜRKLERİN, KIBRIS CUMHURİYETİ’NDE BANKA HESABI AÇABİLMELERİ ÜZERİNE…
“Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki bankalarda hesap açmak isteyen bireylerin karşılaştığı zorlukları ele almak için üstlendiğimiz girişimleri duyurmak istiyoruz.

Kıbrıs Merkez Bankası’nın 26 Nisan 2023’te yayınladığı ve Kıbrıs Türklerine hesap açma hakkı tanıyan genelgenin ardından bu konudaki ilerlemenin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Mahkemeler tarafından yemin etme hükmü verilmesine ve ikamet adresinin gerektiği şekilde kanıtlanmasına rağmen, ‘hükümet kontrolündeki bölgelerde ikamet etmeyen’ Kıbrıslı Türkler hesap açmakta zorluklarla karşılaştılar ve ofisimize çok sayıda şikayet geldi.

Bu sorunu etkin bir şekilde ele almak için şu ana kadar aşağıdaki adımları attık:
– Temsilciler Meclisi Başkanı/DISY Başkanı Anita Dimitriu AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanou ve ile görüştük. Bu tartışmalar sırasında konu onların dikkatine sunuldu. Bayan Dimitriou, olumlu bir düşünceyle konuyu hemen, Kıbrıs Merkez Bankası’nda Müdür Yardımcısı ve AML/CFT ve Mali Davranış Departmanı Başkanı Constantinos Trikoupis’e iletti. İlaveten Bay Stefanou da konuyu Kıbrıs Bankalar Birliği ile de gündeme getirdi.

– Konuyu Komisyon Gündemine taşıdık. Hızlı hareket etmenin önemini vurgulamak ve Kıbrıslı Türklerin karşılaştığı zorluklara bir çözüm aramak için konuyu ilgili Komisyona ilettik. Yakın zamanda yapılan bir telefon görüşmesinde, DG Reform Genel Müdürü Bay Mario Nava ile durumun aciliyetini vurgulamak için bir görüşme gerçekleştirdik. Bay Nava daha sonra Kıbrıs Bankalar Birliği ile görüştü ve konunun ele alınmasındaki gecikmeden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

– Avrupa Bankalar Federasyonu’nu Kıbrıs Türklerinin hesap açma sürecinde karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgilendirdik. Bu adım, ek destek toplamayı ve bir çözüm bulmanın aciliyetini vurgulamayı amaçlamaktadır.

– Yakın zamanda Astra Radyosunda verdiğimiz bir röportajda, Kıbrıs Bankalar Birliği’nden Andreas Kosturis ile Kıbrıslı Türklerin karşılaştığı sorunu gündeme getirdik. Bay Kosturis, halka birkaç hafta içinde bir çözüme ulaşılacağına dair güvence verdi.

Durumu yakından izlemeye ve Kıbrıslı Türklerin endişelerinin uygun şekilde ele alınmasını sağlamaya kararlı olacağımızı belirtmek isteriz.

Kıbrıslı Türkler için sorunsuz hesap açma sürecini kolaylaştırmak için ilgili paydaşlarla ilişki kurmaya ve gerekli tüm yolları aramaya devam edeceğiz.

Daha fazla bilgi veya sorularınız için lütfen [email protected] ‘a e-mail gönderiniz”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi