Erdoğan: “Önce AB üyeliğimizin önünü açın, biz de İsveç’in NATO üyeliğinin önünü açalım”

Erdoğan NATO zirvesi öncesi İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin açıklamada bulundu.

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11-12 Temmuz’da gerçekleşecek NATO Zirvesi’ne katılmak için Litvanya’ya gidiyor.

Erdoğan, ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulunuyor:

“Altına imza atılan sözlerin tutulmasını istiyoruz” diyen Erdoğan, Ukrayna, Rusya ve Türkiye arasında imzalanan ‘Tahıl Koridoru anlaşmasına ilişkin ise “Putin’in Türkiye’ye ziyareti gerçekleşirse ele alacağız” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şu şekilde:

“Zirvenin önemli sonuçlarından biri asgari yüzde 2 savunma harcaması taahhütü oluşturacak. Bazı müttefiklerin ülkemize uyguladığı kısıtlamalar, bizi sınırlandırıyor. Bu yanlıştan süratle dönmelerini istiyoruz.”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda geçtiğimiz yıl Madrid’de bir taahhüt imzalandı. Finlandiya şartları yerine getirerek Nisan ayında NATO’ya üye oldu. İlgili kurumlarımız, muhataplarıyla temaslarını şeffaf bir şekilde sürdürüyor. Ben de bu akşam NATO Genel Sekreteri ve İsveç Başbakanı ile üçlü bir toplantı gerçekleştireceğim. İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi, üçlü mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır.”

“AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ ÜLKELERİN HEMEN HEMEN TAMAMI NATO ÜYESİDİR”
“Türkiye olarak terör örgütleriyle ve bağlantıları ile ayrım gözetilmeden mücadele edilmesi konusu söylemekten dilimizde tüy bitti. Biz, bize verilen ve altına imza atılan sözlerin tutulmasını istiyoruz. Türkiye, üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor.”

“50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin hemen hemen tamamı NATO üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın, ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım. Milletimin bizden beklentisi var. Biz Türkiye’yiz. Çatladıkapı ülkesi değiliz. Bunun bilinmesi lazım.”

“Türkiye NATO’ya karşı üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Zirvede (NATO) Türkiye’ye yönelik yaptırım ve kısıtlama uygulayan müttefiklere bu yanlıştan süratle dönmeleri çağrımızı tekrarlayacağım.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi