Üstel Ankara’da açıkladı: Hükümet üç yıl daha görevinin başında

Başbakanlıktaki Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile yaptığı görüşmenin ardından, istikrar mesajı vererek, Türkiye ile imzalanan Mali ve İktisadi işbirliği protokollerinin gereklerini hayata geçirmeye devam edecekleri belirtti.

HABER MERKEZİ

Başbakanlıktaki Ünal Üstel ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ankara ilişkilerini güçlendirmek” amacıyla gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Üstel, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin “kardeşlik” hukukunu en üst seviyeye çıkarmak, birliği pekiştirmek ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için son derece önemli olduğunu vurguladı.

Üstel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişiminin önünü açacak yaşamsal projelerin hayata geçirilmesi ve devletin uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için Türkiye ile olan ilişkilerin hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Yeni Ercan Havalimanı projesinin çok kısa bir süre içerisinde hizmete açılacağını ve turizm ile üniversite sektörlerine büyük bir ivme katacağını ifade etti. Bu projeyle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomik potansiyellerini katlayarak geliştirmesinin mümkün olacağını söyledi. Yeni Ercan Havalimanı’nın aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya ile entegrasyonunu ve kucaklaşmasını simgeleyeceğini vurguladı.

ENFLASYONLA MÜCADELE
Açıklamada, görüşmelerde hükümetin geriye kalan 3 yıllık görev süresi içerisinde tamamlamayı planladığı projelerden de bahsedildi. Bu projeler arasında yarım kalan yol projelerinin tamamlanması, ihtiyaç duyulan yeni okulların yapılması, depreme dayanıklı hale getirilmesi gereken okulların güçlendirme çalışmalarının başlatılması ve tamamlanması, Lefkoşa’ya 500 yataklı bir hastanenin temelinin atılması ve projenin başlatılması, Girne ve Güzelyurt hastanelerinin tamamlanması, Pamuklu ve Lapta’ya sağlık merkezlerinin yapılması, Maraş Sosyal Konutları ve ilk evim konut projelerinin tamamlanması, Türkiye’den çift yönlü kablo ile elektrik enerjisinin getirilmesi projesinin başlatılması ve 4 yıllık bir süre içerisinde tamamlanması gibi konular yer aldı. Üstel, bu projelerin hayata geçirilmesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gerçek anlamda Türkiye Yüzyılı’nın bir parçası olacağına inandığını belirtti.

Açıklamada ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne verdiği destekten bahsedildi. Üstel, Türkiye’nin enflasyonla mücadelede sağladığı desteklerden memnuniyet duyduklarını ve halkı enflasyona ezdirmemek adına her türlü katkıyı yapacaklarını söyledi. Gençlere yönelik desteklerin başlatılacağı ve özel sektöre, sanayiye, tarıma ve hayvancılığa sağlanacak hibe ve kredi desteklerinin de Türkiye’nin desteğiyle gerçekleşeceği ifade edildi.

İSTİKRAR VURGUSU
Siyasi istikrarın projelerin hayata geçirilmesi için önemli olduğunu vurgulayan Üstel konuşmasının devamında, “Buradan Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın yanında da açıkça vurgulamak istiyorum. Hükümetimiz istikrarlı bir şekilde görevinin başındadır. Ve istikrarlı bir şekilde görevinin başında olmaya da devam edecektir. İmzaladığımız Mali ve İktisadi işbirliği protokollerinin gereklerini hayata geçirmeye devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin güçlü tutulması ve istikrarın korunması gerektiğini belirtti. İki devletli çözüm vizyonuna tam destek verdiklerini ve Türkiye’nin büyük desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alabilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Açıklamanın sonunda Üstel, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hükümetine vermiş oldukları destekler için teşekkürlerini iletti. İki devletin birlikte ve istikrar içinde geleceğe güvenle yürüyeceklerini ifade ederek, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin birlikte olduğu sürece hiç kimsenin onları yıkamayacağını vurguladı. Açıklama, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi ve projelerin hayata geçirilmesi konularında ortak bir vizyonun olduğunu gösterdi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi