Zorlu Töre AKPA Başkanı’nın Kıbrıs ziyaretinden rahatsız oldu

Meclis Başkanı ve UBP milletvekili Zorlu Töre, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Başkanı Tiny Kox’un ziyaretinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren açıklamasında, "‘Dünya Beşten Büyüktür’ desturunu kendine bayrak edinen bizler uluslararası kurumların yanlış ve haksız tasarrufları karşısında davamızdan geri adım atacak değiliz" dedi.

HABER MERKEZİ

Meclis Başkanı Zorlu Töre açıklamasında, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Başkanı Tiny Kox’un gazetemizin bugünkü manşetinde yer alan Kıbrıs adasına gerçekleştirdiği ziyaretinden rahatsızlık duyduğunu söyledi. Töre, Kox’un ziyaretinin AKPA’nın Kıbrıs Türk halkının adadaki hakları ve temsiliyeti konusundaki tarihi tecrübe ve uygulamalarına uygun olmadığı vurgulayarak önceki AKPA başkanlarının gösterdiği hassasiyetin ihmal edildiği ve bu durumun AKPA başkanlık makamının saygınlığına zarar verdiği savundu.

Meclis Başkanı Töre, AKPA’nın kurumsal hafızasında açık bir şekilde yer aldığı ve Kox’un da bizzat bildiği gibi, Kıbrıs Türk halkının yaklaşık yirmi yıldır Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’nde temsil edildiğini belirtti. Töre, Kox’un ziyaretini bu gerçeği görmezden gelerek tek taraflı bir şekilde gerçekleştirmesinin, “Rum Yönetimi”nin maksimalist ve uzlaşmaz tutumunu teşvik etmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceği söyledi.

Töre açıklamasında, “Kıbrıs Cumhuriyeti” unvanını kullanan yapının sınırlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başladığı noktada sona erdiğini söyleyerek, 1963’ten bu yana Kıbrıslı Rumlar tarafından işgal altında tutulan “Kıbrıs Cumhuriyeti” yapısının bilindiği ve Avrupa Konseyi ile diğer uluslararası kurumların adaletsiz ve ayrımcı tutumlarını buna rağmen sürdürdüğünü iddia etti.

Kıbrıs Türk halkının hak ve hukukunu her ne pahasına olursa olsun korumakta kararlı olduğu vurgulayan Töre, “Dünya Beşten Büyüktür” ilkesini benimseyen Kıbrıslı Türklerin, Avrupa Konseyi veya diğer uluslararası kurumların hatalı ve haksız tasarruflarına karşı mücadelelerinden geri adım atmayacaklarını söyledi.

Töre, gelecekteki ziyaretlerin Sayın Kox’un hatalarından dersler çıkarılarak planlanması ve Kıbrıs’ta iki devlet olduğu gerçeğinin göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmesi temenni etti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi