Kayıplar adına ortak anıt için çalışmalar başladı

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, “Yaralarımızı İyileştirenleri Onore Ediyoruz” etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Açıklamada, federasyon temelinde çözüm için çağrı yapılırken, iki toplumdan verilen kayıplarla ilgili ortak bir anıt yapılması için çalışma grubu oluşturulduğu da bildirildi.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, “Yaralarımızı İyileştirenleri Onore Ediyoruz” etkinliği düzenleyecek.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi adına açıklama yapan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, etkinliğin 12 Temmuz Çarşamba günü saat 20.00’de Lefkoşa Dayanışma Evi’nde olacağını duyurdu.

109 örgütün desteğiyle hazırlanan ve 3 dilde yayınlanan ortak deklarasyonu da basınla paylaşan Eylem, bu yıl Dr. Derviş Özer, Michalis Yangou, Mustafa Gürsel, Andreas Kostas Gounaris, Leyla Kıralp ve Kyriakos Andreou’nun onore edileceğini açıkladı.

60 yıllık toplumlararası şiddet ve savaş kurbanlarını anılacağının ifade edildiği deklarasyonda, “Yaralarımızı sarmak için mücadele edenleri onurlandırıyoruz. Barışı savunuyoruz ve yeniden birleşme için mücadele ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Milliyetçiliğe geçit verilmeyeceğinin, şiddetin tekerrürüne engel olunacağının beyan edildiği ortak deklarasyonda ada geneline daha fazla geçiş noktası açılması da talep edildi.

Siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde çözüm için Crans Montana’da önerilen çerçeve temelinde müzakerelere yeniden başlanması çağrısına da yer verilen deklarasyonda, kayıplar için ortak bir anıt yaratılması için Nilgün Güney ve Fotos Dimitriou’nun rehberliğinde çalışma grubu oluşturulduğu belirtildi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi