İzcan, Guterres’in raporuna değinerek Kıbrıs görüşmelerinde inisiyatif almanın önemini vurguladı

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs sorununda tarafları ayrılıkçı politikalardan vazgeçerek Guterres'in önerilerini kabul etmeye ve görüşmeleri Crans-Montana'da kaldığı yerden koşulsuz olarak başlatmaya çağırdı.

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in UNFICYP rapor taslağında önemli açıklamalar yaptığını ve görüşmelerin tekrar başlaması için tarafların inisiyatif almasının gerektiğini vurguladı.

İzcan, BM Genel Sekreteri’nin taraflar arasındaki mesafenin açıldığına dikkat çektiğini ve inisiyatif almak isteyen bir niyet olmadığını belirtti. İzcan, Guterres’in Crans-Montana’da ortaya koyduğu 6 maddelik çözüm önerilerinin arkasında durduğunu ifade etti.

AB’nin rolünün yükseltilmesi konusunda Kıbrıs Rum liderliğinin çabasına yeşil ışık yakılmadığını belirten İzcan, Maraş konusunda Güvenlik Konseyi kararlarının geçerli olduğunu vurguladı ve bunun yeni oldu bittilere izin verilmeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

İzzet İzcan, taraflara aralarındaki mesafeyi daraltmaları ve BM Genel Sekreterine inisiyatif alması için yardımcı olmaları çağrısında bulundu. Ayrılıkçı politikalardan vazgeçerek Guterres’in önerilerini kabul etmeye ve görüşmeleri 2017 yılında Crans-Montana’da kaldığı yerden koşulsuz olarak başlatmaya çağırdı

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi