Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısından sonuç çıkmadı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, 2023 yılı ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün yaptığı toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Komisyon, 12 Temmuz Çarşamba günü yeniden toplanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılının ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün bir araya geldi. Toplantı, Çalışma Bakanlığı’nda gerçekleşen 2 saatlik toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Komisyon, 12 Temmuz Çarşamba günü yeniden toplanacak.

İşveren tarafını temsil eden Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, hem yaşanabilir bir ücret belirlemeyi hem de işletmelerin ve istihdamın devamını hedeflediklerini ifade etti. En uygun rakamı bulmak için çaba sarf edeceklerini belirtti.

İşçi tarafını temsil eden Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Hayat Pahalılığı oranının sadece bir maaş artışı olmadığını ve geçmişte ödenip alınamayan kayıplar olduğunu vurguladı. Hayat Pahalılığı oranının yanı sıra bir artış taleplerinin de olduğunu ve “refah payının olmazsa olmazlarından” olduğunu belirtti.

Toplantının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, işveren tarafını temsilen Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun ve işçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu yer aldı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi