LİDERLERDEN İŞARET BEKLİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyine sunduğu son Kıbrıs raporunda liderlerden, “bu sefer her şeyin farklı olacağı” yönünde net bir işaret vermelerini istedi.

SEÇİMLER BİTTİ
BM Genel Sekreteri’nin 13 Aralık 2022-12 Haziran 2023 dönemindeki gelişmeleri kapsayan, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresiyle ilgili raporunda, bölgede art arda gerçekleşen seçimlerden sonra dikkatin şimdi Kıbrıs Sorununa çevrilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ACİL GİRİŞİM ÇAĞRISI
Guterres, “Zaman Kıbrıs’ta karşılıklı kabul edilebilir bir siyasi çözüme karşı ilerlerken iki toplumun liderlerinin taraflar arasındaki güvensizliği gidermeleri için acil girişim yapma zamanıdır. Bu sefer her şeyin farklı olacağı yönünde bir işaret göndererek ortam yaratmaları çağrısı yapıyorum” dedi.

TALEPLERİNİ SIRALADI
BM Genel Sekreteri raporunda, daha fazla geçiş noktası açılmasını istedi. Kıbrıslı Rumların okul kitaplarındaki hoşgörüsüz sözlerin hala kaldırılmadığına dikkat çekti. ‘Imagine’ projesinin Kıbrıslı Türk yetkililer tarafından yeniden yürürlüğe konulması çağrısı yaptı. Kapalı Maraş ile ilgili BM kararlarını hatırlattı.

Bugün Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi