BM: Çatışmalarda çocuklara yönelik ‘ağır ihlal’ sayısı rekor seviyeye ulaştı

UNICEF, Ukrayna, Haiti, Nijerya, Etiyopya ve Mozambik'te çocukların içinde bulundukları kötü durumdan endişe duyulduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler, 2022 yılında çatışmalarda çocuklara yönelik 27 bin ‘ağır ihlalin’ yaşandığını duyurdu. Bu sayı bir önceki yıl 24 bindi.

‘Ağır ihlaller’ arasında çocukların savaşçılar tarafından silah altına alınması ve kullanılması, öldürme ve yaralama, cinsel şiddet, kaçırma, okul ve hastanelere yönelik saldırılar yer alıyor.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ukrayna, Haiti, Nijerya, Etiyopya ve Mozambik’te çocukların içinde bulundukları kötü durumdan endişe duyulduğunu bildirdi.

UNICEF, İsrail ve Filistinliler arasındaki kriz ile Kongo ve Somali’deki çatışmaların en çok çocuğu tehlikeye attığını kaydetti.

BM özel temsilcisi Virginia Gamba, 8.620 çocuğun öldürüldüğünü veya yaralandığını; 7.622’sinin hükümetler veya silahlı gruplar tarafından çatışmalarda kullanıldığını veya askere alındığını; 3.985’inin kaçırıldığını, neredeyse tamamı kız çocuğu olan 1.165’inin tecavüze uğradığını, evliliğe veya cinsel köleliğe zorlandığını belirtti.

UNICEF Genel Müdür Yardımcısı Omar Abdi, bunun, raporların tutulmaya başlandığı 2005 yılından bu yana BM tarafından kaydedilen en yüksek sayı olduğunu söyledi.

Sudan’da ciddi çatışmalarda 1 milyondan fazla çocuğun şiddetli çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini hatırlan Abdi, hükümetlerin ve çatışmaların taraflarının çocukları korumaya yönelik taahhütlerini yerine getirmediğini kaydetti.

Rusya, BM’nin çatışmalarda çocuk haklarını ihlal eden ülkelere ilişkin “kara listesine” alındı.

BM ayrıca 1.163 okul ve 647 hastaneye saldırıldığını kaydetti. Bu rakamlar 2021 yılına göre yüzde 112’lik bir artış anlamına geliyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi