YURTTAŞ, HÜKÜMETE ‘GÜNAHINI’ VERMEDİ

Depreme hazırlık nedeniyle Üst-El Hükümetinin maaşlardan keserek elde etmek istediği yaklaşık 35 milyon TL hayal oldu. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre gönüllülük esasına dayanan yasa ile sadece 557 bin TL toplanabildi.

YÖNETİME GÜVEN YOK
‘Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasası’ kapsamında vergi dışı gelirler kaleminde gösterilen maaş kesintileri beklentinin çok aşağısında kaldı. Kamu çalışanları, kamu emeklileri, sigorta emeklileri ve özel sektör çalışanlarından oluşan 150 binden fazla insan toplamda 557 bin 849 TL bağış yaptı.

BARÇIN: UYARMIŞTIK
Rakamları Bugün Kıbrıs’a yorumlayan iktisatçı CTP milletvekili Devrim Barçın, “CTP olarak bizler, ‘Gelin, ayrımsız tüm sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı ve yardım kampanyalarına da çok ciddi zarar veren bu süreci durdurun’ diye çağrıda bulunduk ancak hükümet ettiğini iddia edenler bizleri ve sivil toplum örgütlerini dinlemeyerek yasayı yaptı” dedi.

YARDIMLAR DA KESİLDİ
Barçın rakamların, hükümetin süreci yanlış yönettiğinin göstergesi olduğunu belirterek, “Çok açıktır ki sözü dinlenmeyen halkımız katılım göstermemiştir. İlk başta gönüllü yapılan yardımların da kesilmesine neden olan UBP, DP, YDP tarafından depreme hazırlık yönünde ülkeye ve insanımıza büyük bir zarar verilmiştir” dedi.

Bugün Kıbrıs

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi