İsrail, denizaltı boru hattı için nihai planı onayladı

İsrail, deniz altı elektrik iletim kablosu için nihai inşaat planını onayladı. Ülkenin güney bölgelerindeki yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik, kuzeydeki şehir merkezlerine yönlendirilecek ve Avrupa elektrik şebekesine bağlanacak.

Çeviri: Bugün Kıbrıs

İsrail’in Ulusal Bayındırlık İşleri Planlama Komitesi, denizaltı elektrik iletim kablosu için nihai inşaat planını dün onayladı. İsrail Enerji Bakanlığı’nın tavsiyesi üzerine alınan bu kararla, ülkenin güney bölgelerindeki yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik, İsrail’in orta ve kuzeyindeki şehir merkezlerine yönlendirilecek.

Ayrıca, İsrail’in güneyine döşenecek 150 kilometrelik denizaltı kablosuyla elektrik iletimi sağlanacak. İsrail’in Akdeniz’e kıyısı olan güneydeki Aşkelon kentinden kuzeydeki Hayfa’ya kadar kara kolları ile yerel şebeke, Kıbrıs-Yunanistan güzergahı üzerinden Avrupa’nın elektrik şebekesine bağlanacak.

Bu çalışmanın ayrıca İsrail’in ulusal şebekesini Ürdün üzerinden Körfez ülkelerinin elektrik tedarik şebekesine bağlama olasılığını da öngörmekte olduğu bildirildi.

İsrail Enerji Bakanlığı’nın açıklamasına göre, deniz altı elektrik kablosunun döşenmesi, gelecekteki doğal gaz boru hatlarıyla mümkün olduğunca çakışmaması için planlandı. Bu şekilde doğal çevreye gereksiz yük bindirilmesi önlenmiş olacak.

Philenews

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi