Tatar Londra’da ‘temenni’ etti:: “İngiltere ile direkt uçuş ve doğrudan ticaret önemli”

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar, direkt uçuşlar ve doğrudan ticaretin önemine dikkat çekti, iki devletin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün kabul edilmesi olduğunu yineledi.

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar, İngiltere’de, Londra’daki Kıbrıs Türk Kültür Festivali organizatörleri ile bir araya geldiği görüşme sırasında yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusuna değindi. Resmi müzakere sürecinin, Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitlik ve uluslararası statüsünün kabul edilmesiyle başlayabileceğini vurgulayan Tatar, garantör ülke İngiltere’nin Kıbrıslı Türklerin haklı davasına kulak vermesinin önemine işaret ederek, yıllardır uygulanan ambargoların kalkmasında İngiltere’nin öncü olması gerektiğini ifade etti.

Tatar, İngiltere-KKTC arasındaki direkt uçuşların başlamasının ve iki ülke arasındaki doğrudan ticaretin önemli olduğunu dile getirerek, İngiltere’nin Kıbrıslı Türklere karşı yapılan haksızlıklara duyarlı olması ve haklı taleplerini dinlemesi gerektiğini belirtti. Başarısızlığı kanıtlanmış olduğunu iddia ettiği federal zeminin artık Kıbrıs Türk tarafı için geçerli olmadığının altını çizen Tatar, Kıbrıs ve bölgenin yararına en gerçekçi yaklaşımın iki devletin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün kabul edilmesi olduğunu yineledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi