Hükümetten bayram hediyesi: Elektrik ve benzine okkalı zam

Hükümet, seçimler sonrası elektrik ve akaryakıt fiyatlarına zam yaparak yurttaşları mali sıkıntıya soktu. Elektrik fiyatlarına yüzde 20 zam yapılırken, benzine de ciddi oranlarda artış geldi. Zam kararının halkın bütçesine olumsuz etkileri bekleniyor.

HABER MERKEZİ

UBP-DP-YDP Hükümeti, seçimlerin hemen ardından elektrik ve akaryakıt fiyatlarına zam yapma kararı aldı. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, elektrik fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapıldı. Yeni fiyatlar 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe girecek.

Yeni tarife şöyle:

Aynı zamanda akaryakıt fiyatlarına da zam geldi. 95 oktan benzin 22,89 TL’den 24,25 TL’ye, 98 oktan benzin 23,38 TL’den 24,78 TL’ye, dizel 20,64 TL’den 22,14 TL’ye, gaz yağı ise 20,64 TL’den 22,14 TL’ye yükseltildi.

Hükümetin seçimlerin hemen ardından enerji ve akaryakıt fiyatlarına zam yapması, yurttaşlar arasında tartışmalara neden oldu ve mali yükü artırdı. Zam kararının ekonomik koşullar ve talepler göz önünde bulundurularak alındığı belirtilse de, yurttaşlar bu artışın aile bütçelerini olumsuz etkileyeceğinden endişe duyuyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi