Hasan Taçoy, UBP’nin yenilgisini yorumladı: “Partililerimizde atanan bir Genel Başkan şikayeti var”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Ulusal Birlik Partisi'ndeki şikayetlere dikkat çekti. Seçim sonuçlarının parti için önemli bir mesaj olduğunu vurgulayan Taçoy, kurultayın partiye yeni bir ivme kazandırabileceğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ulusal Birlik Partisi milletvekili Hasan Taçoy, seçim sonrasında yaptığı açıklamada, “Partili bizden şikayetçi. Bunun kabul edilmesi gerekiyor. Kurultay, partiyi yeniden toparlar” dedi.

Bakan Taçoy, katıldığı bir TV programına seçim sonuçlarını değerlendirdi. Ulusal Birlik Partisi adına üzüntü verici bir durum olduğunu belirten Taçoy, seçim sonucunun önemli mesajlar içerdiğini ve dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Ulusal Birlik Partisi üyelerinin oy kullanmadığının açık olduğunu ifade eden Taçoy, neden partililerin sandığa gitmediğinin iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Bakan Taçoy, “Partili bizden şikayetçi, bunu kabul etmek lazım” diyerek, “Eğer düzeltmezseniz, Genel Seçimlerde aynı sonuçla karşılaşırız” şeklinde mesaj verildiğini ekledi.

“PARTİLİ KURULTAY KONUSUNDA ÇOK ÖFKELİ”
Partinin yapılanmasının da tabandan tepki aldığını belirten Taçoy, mevcut durumun kurultay ile çözülüp çözülmeyeceğine yönelik soruya verdiği yanıtta, “Partili kurultay konusunda çok öfkeli. Parti, kendi içinde hiyerarşi oluşturabilmelidir. Son iki Genel Başkanda farklı olaylar yaşandı. Partililer tepki gösterdi; demokrasiden kaçıyorsunuz dediler. Kurultay doğrudur; parti içindeki mekanizmayı düzenler. Bu tartışmanın önce parti içinde yapılması gerekiyor. UBP demokrasiyi seven bir partidir. Kimse demokrasiden korkmamalı. Kurultay, tüzüğümüze göre 2 yılda bir yapılır. Kasım ayında yapılması gerekmektedir.”

“ATANAN BİR GENEL BAŞKAN ŞİKAYETİ…”
Ali Başman’ın seçim çalışmalarında önemli bir performans sergilediğini belirten Taçoy, bunun takdire değer olduğunu ifade etti. Partililerin Başman’a karşı olmadığını ve onu başarılı gördüklerini dile getiren Bakan Taçoy, partililerin öfkesinin şanssızlık olduğunu söyledi. “Atanan bir Genel Başkan şikayeti, hükümetteki şikayetler ve diğer birçok pozisyon için şikayetler var. Ben 1993 yılında adımı duyurmak için aday olmuştum. 30 yaşındaydım. Seçilmedim. Daha sonra 1998 seçimlerinde kazandım ve siyaset hayatıma devam ettim. Partililer Başman’a karşı değil, aksine onu başarılı görüyorlar. Performansını da başarılı buluyorlar. Eğer Başman siyaset yaşamına devam ederse, kazanır. UBP sadıktır. Ancak parti hala öfkesini aşamadı. Sonuçlar bu yüzden böyle oldu.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi